Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Zieleń miejska w Krakowie nagrodzona

Kraków został laureatem konkursu „Eco-Miasto”. W tym roku miasto doceniono w kategorii „Zieleń miejska, błękitno-zielona infrastruktura”. Konkurs skierowany jest do samorządów, realizujących prośrodowiskowe projekty miejskie.

Zieleń w Krakowie. Park z lotu ptaka.
Fot. Jan Graczyński

Kraków otrzymał nagrodę za kompleksowe rozwijanie błękitno-zielonej infrastruktury w skali całego miasta, programy edukacyjne i zwiększanie świadomości wśród mieszkańców. To potwierdzenie konsekwentnej polityki miasta, zmierzającej do inwestowania, doposażania istniejących i tworzenia nowych terenów zielonych.

To nie pierwsze wyróżnienie naszego miasta, otrzymało bowiem m.in. w 2014 r. pierwszą nagrodę w kategorii „Gospodarka odpadami”, w 2015 r. w kategorii „Zrównoważona mobilność”, w 2018 r. w kategorii „Efektywność energetyczna budynków”, w 2020 r. w kategorii „Gospodarka wodna”, a w 2021 r. ponownie za „Gospodarkę odpadami”.

Eco-Miasto to ogólnopolski projekt, którego celem jest popularyzowanie idei zrównoważonego rozwoju miast. Pierwsza edycja konkursu Eco-Miasto odbyła się w 2013 roku, kiedy to spośród kilkunastu nadesłanych formularzy wyłoniono sześć gmin, wyróżnionych w dwóch kategoriach: zrównoważona mobilność oraz budownictwo ekologiczne. Odtąd konkurs organizowany był co roku.

Poprzez udział w konkursie, gminy prezentują realizowane projekty środowiskowe na forum ogólnopolskim, co pozwala na promocję lokalnych działań sprzyjających zrównoważonemu rozwojowi w skali krajowej. To również przestrzeń do wymiany doświadczeń między władzami miast, co sprzyja naśladowaniu dobrych praktyk.

W dotychczasowych edycjach konkursu ECO-MIASTO wzięło udział blisko 100 miast.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Ambasada Francji w Polsce i Centrum UNEP/GRID-Warszawa. W ramach Eco-Miasta prowadzony jest konkurs dla samorządów, warsztaty regionalne, geoportal z przeglądem dobrych praktyk miejskich oraz międzynarodowa konferencja.

Więcej informacji o tej inicjatywie uzyskać można na stronie internetowej www.eco-miasto.pl, na Facebooku oraz na stronach organizatorów i współorganizatorów: Ambasady Francji, Centrum UNEP/GRID Warszawa, Teraz Środowisko.

Warto nadmienić również o kolejnych nagrodach dla Krakowa związanych z zielonymi działaniami.

Zarząd Zieleni Miejskiej zajął pierwsze miejsce w kategorii ekogmina miejska w konkursie ekoLiderzy Województwa Małopolskiego 2022, organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Nagrodę otrzymało również Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza w dwóch kategoriach: Przyroda i Ruch, w konkursie Słoneczniki, organizowanym przez stronę CzasDzieci.pl. Została ona przyznana za nocne spacery, które dzięki zaangażowaniu całego zespołu Symbiozy są przeżyciem bardzo wyjątkowym. To wyróżnienie szczególnie cenne, ponieważ poza jury Symbiozę docenili również rodzice.

pokaż metkę
Autor: Kamil Popiela
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2022-09-26
Data aktualizacji: 2022-10-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź