Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kraków pomaga dzieciom z Ukrainy

Kraków pomaga miastu Kijów organizować turnusy rehabilitacyjne dla dzieci poszkodowanych w wyniku toczącej się w Ukrainie wojny. 26 sierpnia grupa 44 dzieci wraz z opiekunami wyruszyła ze stolicy Ukrainy do Narbonne we Francji na 3-tygodniowe kolonie. Miasto Kraków, w którym grupa zatrzymała się na odpoczynek w czasie długiej drogi, zorganizowało dla dzieci nocleg i wyżywienie.

Dzieci z Ukrainy
Fot. Zespół Szkół nr 1 im. św. Rafała Kalinowskiego

Mija już ponad pół roku od kiedy nasi wschodni sąsiedzi – w tym Kijów, bliźniacze miasto Krakowa – stawia czoła rosyjskiej agresji. Wśród ofiar wojennych jest niestety wielu cywilów, szczególnie dzieci. Wiele z nich zostało osieroconych lub doznało poważnego uszczerbku na zdrowiu, zarówno fizycznym jak i psychicznym. Tylko według oficjalnych statystyk przekazanych przez Prokuratora Generalnego Ukrainy dotychczas 338 ukraińskich dzieci straciło życie, a 661 zostało poważnie rannych. Wciąż jeszcze nie poznaliśmy pełnej skali tego dramatu, gdyż rozminowywanie okupowanych terenów oraz inne przeszkody utrudniają ustalenie właściwej liczby. Nieoficjalne raporty mówią o znacznie wyższej liczbie ofiar, sięgającej dziesiątek tysięcy.

Chcąc zmniejszyć szok i traumę wywołaną u najmłodszych przez wojnę, miasto Kijów we współpracy z zagranicznymi partnerami, organizuje wakacyjne turnusy wypoczynkowe dla ukraińskich dzieci w różnych miastach Europy. Na 3-tygodniowe kolonie wyjeżdżają wraz z opiekunami podopieczni domów dzieci, dzieci osierocone w czasie wojny, dzieci o szczególnych potrzebach rozwojowych, albo po prostu te, które przeżyły wyjątkowy stres podczas oblężenia Kijowa.

Organizacja turnusów jest wielkim przedsięwzięciem logistycznym, w które włączył się także Kraków. Grupa zmierzająca do francuskiego Narbonne zatrzymała się w naszym mieście na jednodniowy odpoczynek. Zakwaterowanie, wyżywienie i wyjątkowo serdeczną opiekę w Krakowie zorganizowała dyrekcja i pracownicy Zespołu Szkół nr 1 im. św. Rafała Kalinowskiego.   

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2022-08-27
Data aktualizacji: 2022-10-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź