Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

City Helpers wracają na ulice Krakowa

City Helpers – specjalnie przeszkoleni miejscy pomocnicy, w tym roku aż do 11 września będą udzielać informacji turystycznej i przypominać o zasadach obowiązujących w naszym mieście. Będzie ich można spotkać codziennie w godz. 12.00–16.00. W weekendy, głównie z myślą o mieszkańcach Starego Miasta i Kazimierza, będą pracować aż do godz. 23.00, by we ścisłej współpracy ze strażą miejską pomagać w utrzymaniu porządku publicznego.

City Helpers w 2022 roku
Fot. Elżbieta Marchewka

W trosce o mieszkańców

Pilotażowy program City Helpers, przeprowadzony latem 2021 r. jako narzędzie wspierające politykę zrównoważonej turystyki, okazał się dobrze przyjętym rozwiązaniem i osiągnął bardzo dobre rezultaty w opinii turystów, mieszkańców, branży turystycznej, a także krakowskich placówek dyplomatycznych.

– Kontynuacja projektu jest bardzo ważna dla wizerunku Krakowa zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Działania wpisują się w rekomendacje „Polityki zrównoważonej turystyki Krakowa na lata 2021–2028”, którą od zeszłego roku realizujemy. Kraków jest szeroko otwarty na gości, a równocześnie dba o zrównoważenie turystyki w mieście. Zależy nam na nawiązaniu dobrych relacji z turystami, ale i trosce o mieszkańców Krakowa, którzy są tutaj gospodarzami – podkreśla Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

– Od 2019 r. staramy się wdrażać projekt #RespectKrakow, który ma na celu zaprezentowanie naszego bogactwa i potencjału. Ma także wskazać, jakie normy obowiązują w naszym wspólnym domu. Niestety, zdarza się, że musimy na to zwracać uwagę, choć wydaje się, że z każdym rokiem tych interwencji będzie coraz mniej, taką mamy nadzieję – mówi Elżbieta Kantor, dyrektor Wydziału ds. Turystyki.
 


Ochrona historycznego centrum miasta

Zabytkowa przestrzeń historycznego centrum miasta to obszar od kilku lat najmocniej narażony na negatywne zjawiska związane z tzw. ekonomią nocy. Dotyczą one nie tylko turystów zagranicznych, ale również gości z Krakowa i okolic, którzy odwiedzają Stare Miasto w celach rozrywkowych. Wobec wyzwań i problemów, a także dążąc do uspokojenia tej przestrzeni, ważne są skuteczne działania podejmowane w ramach programu City Helpers. W ubiegłym roku najwięcej przeprowadzonych interwencji dotyczyło zakłócania ciszy nocnej i spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Zdarzenia te miały miejsce głównie w sobotnie noce. Zdecydowana większość interwencji City Helpers (ponad 70 proc.) kończyła się zaprzestaniem naruszeń.

– Miasto jako dobry gospodarz powinno dbać o pozytywny wizerunek. Żeby tak było, należy w pewnym momencie zaingerować i pokazać, że jednak miasto nie godzi się na wszystkie zachowania, które widzimy na naszym terenie. Warto w sposób delikatny, ale jednoznaczny zwrócić na nie uwagę – podkreśla Tomasz Daros, radny Krakowa, przewodniczący dzielnicy I Stare Miasto.

Co nowego w programie City Helpers?

Godziny pracy i stroje – w tym roku pomocnicy miejscy wystąpią w nowych strojach, co ma wpłynąć na zwiększenie ich rozpoznawalności. Magenta i limonka to kolory, które doskonale przemawiają do młodych użytkowników miejskiej przestrzeni. Wydłużeniu też uległ czas pracy City Helpers. W tym roku będzie można ich spotkać na ulicach przez siedem dni w tygodniu.

nowe stroje City Helpers

tabela pracy City Helpers w sezonie 2022

Zakres pracy pomocników miejskich został określony w oparciu o serię warsztatów i spotkań z udziałem przedstawicieli mieszkańców, Urzędu Miasta Krakowa, straży miejskiej i reprezentantów branży turystycznej. City Helpers swobodnie mówią po angielsku. Z uwagi na bieżąca sytuację, część z nich posługuje się również językiem ukraińskim. Temat wojny w Ukrainie jest szczególnie istotny dla turystyki. Dlatego będziemy podkreślać, że Kraków doskonale poradził sobie z przyjeżdżającymi do miasta uchodźcami zabezpieczając im miejsca pobytu i pracy. W tej chwili życie w mieście toczy się normalnym rytmem.

Pomocnicy miejscy będą dysponować ulotkami informacyjnymi o zasadach panujących w naszym mieście, kalendarium wydarzeń kulturalnych, mapkami centrum Krakowa, apteczką oraz aplikacją do zbierania danych w celu przygotowania raportów z działań. Informacje o programie City Helpers można znaleźć na tablicach LED na wiatach przystankowych stojących w pobliżu wejścia do parku kulturowego Stare Miasto oraz na ekranach Bus TV i w automatach Krakowskiej Karty Miejskiej. Ulotki dostępne są w obiektach noclegowych, lokalach gastronomicznych, instytucjach kultury, punktach InfoKraków oraz placówkach dyplomatycznych.

– Co warte podkreślenia, City Helpers nie załatwiają spraw za straż miejską czy za policję. My dalej realizujemy swoje zadania i cieszymy się, że kolejna grupa osób chce nas w tych działaniach wspierać – zaznacza Zbigniew Ulman, zastępca komendanta straży miejskiej.

Z uwagi na zwiększenie zakresu czasowego akcji i wymiaru pracy zaangażowanych osób, automatycznemu zwiększeniu uległ budżet projektu. W tym roku miasto przeznaczyło na działania związane z programem City Helpers 335 000 zł.

Odpowiedzialna i zrównoważona turystyka

Program City Helpers, który jest częścią inicjatywy #RespectKrakow, podjętej przez miasto w 2019 r., wpisuje się w rekomendacje „Polityki zrównoważonej turystyki Krakowa na lata 2021–2028”. Pilotaż przeprowadzono latem 2021 r.

City Helpers będą na ulicach Krakowa od 23 maja do 11 września.

pokaż metkę
Autor: Patrycja Piekoszewska
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2022-05-23
Data aktualizacji: 2022-06-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź