Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Jubileusz partnerstwa Krakowa i Orleanu

W dniach 6-9 maja krakowska delegacja udała się do Orleanu na zaproszenie Mera Serge’a Grouarda, aby wspólnie świętować jubileusz 30-lecia partnerstwa obu miast. Władze naszego miasta reprezentował Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Bogusław Kośmider. Termin wizyty pokrywał się z obchodami Święta Joanny d’Arc, francuskiej bohaterki, która wyzwoliła Orlean w XV wieku.

Obchody rocznicy partnerstwa Krakowa i Orleanu. Parada w Orleanie z udziałem zespołu Krakowiacy.
Fot. Kraków Otwarty na Świat

Naszemu jubileuszowi poświęcono wiele punktów intensywnego programu. Zastępca Prezydenta Krakowa Bogusław Kośmider wręczył odznaki Honoris Gratia Merowi Orleanu Serge’owi Grouardowi oraz byłemu Merowi, obecnie Senatorowi, Jean-Pierre’owi Sueurowi, pierwszemu sygnatariuszowi Paktu o Przyjaźni, podpisanego w 1992 roku. Osobom szczególnie zasłużonym dla tworzenia i umacniania  krakowsko-orleańskich relacji wręczono listy z serdecznymi podziękowaniami od Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Orlean przyznał tytuły Honorowych Obywateli 2 krakowskim biznesmenom: Piotrowi Dziewońskiemu, Cyrylowi Tatarczuchowi, oraz profesorowi Uniwersytetu Pedagogicznego Wojciechowi Prażuchowi, w dowód wdzięczności za współpracę podczas relokacji uchodźców ukraińskich w marcu tego roku. Nasz jubileusz został także upamiętniony w sferze kulinarnej: jedna z herbat o smaku sernika będzie produkowana i sprzedawana, jako herbata krakowska. Akcentem muzycznym z udziałem Krakowa był koncert chórów: Cantata z Politechniki Krakowskiej oraz Orléans Val de Loire. Podczas parady ulicami Orleanu, najbardziej widowiskowego punktu programu, barwne stroje zespołu Krakowiacy przyciągały wzrok orleańczyków i były często fotografowane. Nie zabrakło też miejsca na merytoryczne rozmowy, pozwalające optymistycznie patrzeć na kolejne lata partnerstwa.  W tym roku zdało ono egzamin na piątkę, Orlean był bowiem jednym z pierwszych miast, które zareagowały na apel Prezydenta Majchrowskiego o pomoc dla Ukrainy: przyjmując prawie 100 uchodźców i wysyłając tiry z pomocą humanitarną.

30 lat to wielki rozdział historii naszych miast i wierzymy, że kolejny przed nami. Zapewne będzie on pełen wyzwań, ale też nowych szans dla kolejnych pokoleń, które będą kontynuować to, co zaczęli francuscy skauci i krakowscy harcerze w 1992 roku.

Jubileusz Partnerstwa Krakowa i Orleanu. Zespół Krakowiacy w Orleanie
Jubileusz Partnerstwa Krakowa i Orleanu
Jubileusz Partnerstwa Krakowa i Orleanu. Pomnik Joanny D'Arc w Orleanie podczas Święta Miasta.
Jubileusz Partnerstwa Krakowa i Orleanu
Jubileusz Partnerstwa Krakowa i Orleanu. Parada podczas Święta Miasta.
Jubileusz Partnerstwa Krakowa i Orleanu
Jubileusz Partnerstwa Krakowa i Orleanu. Zespół Krakowiacy na Paradzie w Orleanie
Jubileusz Partnerstwa Krakowa i Orleanu
Pomnik w Orleanie
Jubileusz Partnerstwa Krakowa i Orleanu
Jubileusz Partnerstwa Krakowa i Orleanu. Uczestnicy pochodu.
Jubileusz Partnerstwa Krakowa i Orleanu
Święto Miasta Orleanu. Uczestnicy pochodu i delegacje przed katedrą
Jubileusz Partnerstwa Krakowa i Orleanu.
Zespół Krakowiacy oraz Chór Cantata w Orleanie
Jubileusz Partnerstwa Krakowa i Orleanu
Gęsi na ulicy Orleanu podczas pochodu z okazji Święta Miasta
Jubileusz Partnerstwa Krakowa i Orleanu
Jubileusz Partnerstwa Krakowa i Orleanu. Zespół Krakowiacy w Orleanie
Jubileusz Partnerstwa Krakowa i Orleanu. Pomnik Joanny D'Arc w Orleanie podczas Święta Miasta.
Jubileusz Partnerstwa Krakowa i Orleanu. Parada podczas Święta Miasta.
Jubileusz Partnerstwa Krakowa i Orleanu. Zespół Krakowiacy na Paradzie w Orleanie
Pomnik w Orleanie
Jubileusz Partnerstwa Krakowa i Orleanu. Uczestnicy pochodu.
Święto Miasta Orleanu. Uczestnicy pochodu i delegacje przed katedrą
Zespół Krakowiacy oraz Chór Cantata w Orleanie
Gęsi na ulicy Orleanu podczas pochodu z okazji Święta Miasta
pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2022-05-09
Data aktualizacji: 2022-05-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź