Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Serwis Life Urbangreen już dostępny

Na przygotowanym w ramach unijnego projektu portalu Life Urbangreen, mieszkańcy Krakowa mogą znaleźć informację na temat krakowskich terenów zieleni oraz konkretnych korzyści jakie przynoszą środowisku – informuje Zarząd Zieleni Miejskiej.

Serwis Life Urbangreen
Fot. pixabay.com

W ramach projektu przebadanych zostało ponad 60 tys. drzew – dziesięć najpopularniejszych gatunków w mieście m. in. klon zwyczajny, jesion wyniosły, lipa drobnolistna czy dąb szypułkowy.

Klikając na mapie na konkretne drzewo można dowiedzieć się, jaka jest jego nazwa, gatunek, wielkość oraz jakie usługi ekosystemowe świadczy – ile pochłania dwutlenku węgla i zanieczyszczeń.

Przeprowadzone badania to również sprawniejsze zarządzanie zielenią w Krakowie: dostarczenie wody tylko wtedy i tam, gdzie jest potrzebna – na podstawie ostatnich zarejestrowanych warunków atmosferycznych i 72-godzinnej prognozy pogody obliczana jest woda dostępna z opadów atmosferycznych oraz woda po odjęciu parowania i transpiracji, zmniejszenie śladu węglowego działań utrzymaniowych poprzez efektywniejsze planowanie pracy, monitorowanie stanu zdrowotnego drzew z wykorzystaniem danych teledetekcyjnych.

Więcej informacji na stronie projektu Life Urbangreen

pokaż metkę
Autor: Kamil Popiela
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2022-01-26
Data aktualizacji: 2022-02-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź