Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kraków miastem mody?

Czy Kraków ma szansę zostać nowym Mediolanem? Biorąc pod uwagę historię naszego miasta i jego potencjał w dziedzinie przemysłów kreatywnych nie jest to wykluczone! Argumenty za tą tezą przytacza Natalia Grygny w artykule „Moda po krakosku”, który ukazał się na stronie lovekrakow.pl. Polecamy!

Cracow Fashion Week
Fot. cracowfashionweek.com

Branża modowa w Krakowie ma długą historię, ogromny potencjał, ale także określone potrzeby. W kontekście coraz większej popularności związanych z Krakowem marek, rozwojem turystyki zakupowej, czy cyklicznych wydarzeń jak np. marcowy Cracow Fashion Week, potrzebom tym postanowiła przyjrzeć się bliżej komisja kultury Rady Miasta Krakowa. Konsultacje radni prowadzili m.in. z Rafałem Stanowskim z magazynu Lounge - współzałożycielem Fundacji Liberty Art, który przez wiele lat był związany ze Szkołą Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. Wypowiedzi tego eksperta cytuje lovekrakow.pl.

Chociaż w Polsce z przemysłem odzieżowym zazwyczaj kojarzymy Łódź, także w Krakowie intensywnie rozwija się on przynajmniej od 1989 roku. Faktycznie tradycje modowe naszego miasta są nawet starsze, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że krakowskie Sukiennice – jako jedna z pierwszych w Europie „galerii handlowych” – już w średniowieczu pełniły rolę „showroomu”, gdzie prezentowano i sprzedawano modne towary i akcesoria. Noblesse oblige, a krakowska szlachta, później zaś mieszczanie, lubili ładne stroje.

„Dzieje się” także dzisiaj. W Krakowie nie brakuje sklepów z modną odzieżą - i to na każdą kieszeń. Z miastem związanych jest wiele polskich firm z branży modowej, jak np. Vistula, Wólczanka, Bytom, Medicine czy koncern LPP (Mohito, House). Działa tu aż kilkadziesiąt marek kreatywnych, a modowe pole do popisu daje Akademia Sztuk Pięknych, Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru czy wspomniany Cracow Fashion Week.

„Krakoska” moda skutecznie podbija świat. Na przykład stworzona przez Natalię Maczek krakowska streetwearowa marka MISBHV jest dzisiaj jedną z popularniejszych. To ubrania, które zobaczymy na paryskich wybiegach i w garderobie takich gwiazd jak Rihanna, Bella Hadid, Gigi Hadid czy The Weeknd. Laury zdobywa także projektująca i produkująca w naszym mieście Pat Guzik – zwyciężczyni konkursu projektantów mody zrównoważonej Redress Design Award i laureatka The Eluxe Award. W Krakowie powstała też wyjątkowa kolekcja ubrań reagujących na nasze nastroje - Emotional Clothing to projekt absolwentki SAPU i ASP Igi Węglińskiej.

Na modę i design miasto każdego roku przyznaje kilkaset tysięcy złotych. Ale to właśnie potrzebom projektantów – twórców traktujących modę jako formę ekspresji artystycznej, a nie tylko produkcję odzieży – władze Krakowa chcą przyjrzeć się bliżej. Być może dzięki promocji i wspieraniu młodych talentów uda się wykreować Kraków na modową stolicę na wzór włoskiego Mediolanu?  

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2022-01-17
Data aktualizacji: 2022-02-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź