Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Tydzień Filmu Niemieckiego 2022

W piątek 21 stycznia w Kinie Pod Baranami rozpocznie się tegoroczna edycja Tygodnia Filmu Niemieckiego, która potrwa do 27 stycznia. Wszystkie seanse rozpoczynają się o godzinie 18.30. Obok pokazów kinowych będzie także możliwość obejrzenia filmów online, od 4 do 10 lutego na platformie Mojeekino.pl.

Tydzień Filmu Niemieckiego 2022 - plakat
Fot. materiały prasowe

W programie przeglądu znalazły się filmy podejmujące ważne tematy, którymi interesują się tworzący w Niemczech reżyserzy i reżyserki. „Jedenaste: znaj sąsiada swego” Daniela Brühla, który otworzy przegląd, zderza ze sobą sąsiadów mieszkających tuż obok siebie, ale zdających się żyć na dwóch różnych planetach. „Fabian albo świat schodzi na psy”, ekranizacja powieści Ericha Kästnera z 1931 roku w wykonaniu Dominika Grafa, to opowieść o ludziach, którzy w otaczającym ich i chylącym się ku upadkowi świecie nie potrafią znaleźć miejsca dla siebie. O tym jak systemy polityczne po obu stronach żelaznej kurtyny, która jeszcze nie tak dawno dzieliła świat, wpływają na życie jednostek opowiadają: Franziska Stünkel w dramacie „Strzał z bliska” oraz Oliver Rihs w przewrotnie nawiązującym do filmów akcji obrazie „Wolni albo martwi”. Bardzo aktualny problem migrantów i ich integracji podejmuje Anne Zohra Berrached w filmie „Copilot”, poruszającej historii rodzinnej islamskiego ekstremisty oraz Visar Morina w „Wygnaniu”, opowiadając o Albańczyku z Kosowa, niepotrafiącym odnaleźć się w nowej, niemieckiej rzeczywistości. Gentryfikacja, wyzysk na rynku pracy, zanik społecznych więzi to z kolei problemy, z którymi mierzą się niemieccy pracownicy pewnej niewielkiej firmy i które pokazuje Mia Maariel Meyer w swoim świetnym debiucie „Nasiona”.

Więcej informacji na stronie: www.tydzien-filmu-niemieckiego.pl lub www.facebook.com/tydzieńfilmuniemieckiego.

Organizatorzy: Dom Norymberski w Krakowie, Goethe-Institut w Warszawie i Krakowie, Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu, German Films.
Partnerzy: Mojeekino.pl
Patroni medialni: Gazeta Wyborcza, Filmweb.pl, Filmawka, Pełna sala.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Kinga Stoszek
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2022-01-13
Data aktualizacji: 2022-01-13
Powrót

Zobacz także

Znajdź