Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Mistrzowie kina hiszpańskiego w Kinie Pod Baranami

13 grudnia w Kinie Pod Baranami rozpoczął się przegląd filmowy Mistrzowie Kina Hiszpańskiego „Obras Maestras”, skupiający się na kinematografii Półwyspu Iberyjskiego. W programie m.in. „Nakarmić kruki” Carlosa Saury oraz filmy mistrza groteski, Luisa Garcíi Berlangi. Wszystkim projekcjom towarzyszą prelekcje znawców kina hiszpańskiego.

fragment plakatu przeglądu mistrzów kina hiszpańskiego w Kinie Pod Baranami. Schematycznie przedstawieni stojący blisko siebie i zwróceni twarzą do siebie kobieta i mężczyzna na czerwonym tle.
Fot. materiały prasowe

Mistrzowie Kina Hiszpańskiego „Obras Maestras” to przegląd prezentujący arcydzieła hiszpańskiej kinematografii, od czterech lat organizowany przez Ambasadę Królestwa Hiszpanii i Fundację Ava Arts, przy współpracy Filmoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego i Kina Iluzjon.

Tegoroczne wydarzenie zbiega się z 100. rocznicą urodzin Luisa Garcíi Berlangi – mistrza groteski i jednego z najwybitniejszych hiszpańskich reżyserów. Z tej okazji w programie pojawiły się dwa filmy twórcy: „Uczta wigilijna”, w której twórca ukazuje hipokryzję przedstawicieli hiszpańskich elit oraz „Gdzie jest profesor Hamilton?” – karykatura największych świętości społeczeństwa hiszpańskiego lat 50. XX w.

Ponadto widzowie mogą poznać dzieła mniej znanych hiszpańskich reżyserów. „Dziwna podróż” w reżyserii Fernando Fernán-Gómeza to groteskowy portret wiejskiego społeczeństwa lat 60. XX w., kreślony w rytmach twista i nadchodzących zmian społecznych. „Zbrodnia na ulicy Bordadores” Edgara Neville'a wieńczy kryminalną trylogię odkrywanego dziś na nowo reżysera, dla której tłem jest Madryt.

Zwieńczeniem przeglądu będzie pokaz wybitnego filmu Carlosa Saury pt. „Nakarmić krukiz hipnotyzującą Geraldine Chaplin w roli głównej. 

Filmy zostaną zaprezentowane w oryginalnych wersjach językowych, z polskimi napisami. 

Więcej informacji na stronie Kina Pod Baranami.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2021-12-02
Data aktualizacji: 2021-12-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź