Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„Polak, Węgier, jedna krew”. Dołącz do akcji krwiodawstwa Konsulatu Generalnego Węgier

To kolejny już rok, kiedy Konsulat Generalny Węgier, wspólnie z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa organizują zbiórkę krwi upamiętniającą Powstanie Węgierskie z 23 października 1956 roku, jego ofiary oraz Polaków, którzy wspomogli wtedy Węgrów zbiórką krwi. W tym roku do akcji dołączyły kolejne Centra Krwi.

Akcja krwiodawstwa „Polak, Węgier, jedna krew
Fot. Shutterstock

65 lat temu, 23 października 1956 roku, mieszkańcy Budapesztu zgromadzili się pod pomnikiem gen. Józefa Bema na znak poparcia przemian w Polsce. Nikt jeszcze nie wiedział, co w najbliższych dniach się wydarzy. Podczas zgromadzenia, studenci odczytali listę żądań wobec ówcześnie rządzących. Po oficjalnym zakończeniu demonstracji część uczestników udała się pod parlament, jednak większość przemaszerowała pod rozgłośnię węgierskiego radia. Chcieli skłonić pracowników radia, aby odczytali ich żądania – wolność słowa i poglądów, wolna prasa, wolne wybory i pełna niezależność od ZSRR. Swoje żądania ponowili również pod parlamentem, gdzie zebrało się ok. 300 000 osób. W odpowiedzi usłyszeli jedynie strzały, a Sowieci rozpoczęli interwencję militarną, która zapoczątkowała trwające 19 dni powstanie.

Kilka dni później, 27 października Węgierski Czerwony Krzyż poprosił o krew dla ofiar Powstania Węgierskiego. Na odpowiedź Polaków nie trzeba było długo czekać. Do 12 listopada zgłosiło się ponad 11 000 honorowych krwiodawców. Otwarto wtedy też dodatkowe punkty poboru krwi, które razem z dotychczasowymi pracowały bez przerwy, po 24 godziny na dobę. Był to pierwszy krok, który zapoczątkował masowy ruch honorowego krwiodawstwa w Polskim Czerwonym Krzyżu.

Pamiętając o tych wydarzeniach i mobilizacji Polaków, Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, wspólnie z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, rozpoczęli zbiórkę krwi, która potrwa do 29 października 2021 roku. W tym roku, podczas drugiej edycji zbiórki do akcji dołączyły kolejne Centra Krwi:

  • Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie
  • Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie
  • Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach
  • Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach
  • Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu

Aby włączyć się do akcji, wystarczy oddać krew w dowolnym punkcie RCKiK biorących udział w wydarzeniu podając hasło: „Polak, Węgier, jednak krew".

Uwaga KONKURS!


Podobnie, jak w ubiegłym roku, każda osoba, która do 29 października odda krew, zrobi zdjęcie podczas oddawania i opublikuje zdjęcie pod postem konkursowym w wydarzeniu na Facebooku Generalnego Konsulatu Węgier w Krakowie (https://fb.me/e/Ulu13g0g), będzie mogła wygrać kolację dla dwóch osób w towarzystwie Konsula Generalnego Węgier w Krakowie, dr. Tibora Gerencséra. Termin kolacji zostanie uzgodniony ze zwycięzcą.

pokaż metkę
Autor: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2021-10-25
Data aktualizacji: 2021-11-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź