Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Osijek w Krakowie - gościnny spektakl chorwackiego teatru i wizyta oficjalnej delegacji

22 września Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Jerzy Muzyk spotkał się z przedstawicielami miasta Osijek. Delegacji przewodniczyła Wiceburmistrz Jasenka Crnković, odpowiedzialna za kontakty gospodarcze i kulturę, a towarzyszyli jej Igor Medić, dyrektor Departamentu ds. Ekonomicznych oraz Dražena Vrselja, Dyrektorka Chorwackiego Teatru Narodowego w Osijeku.

Wizyta delegacji Osijeku w gabinecie Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa Jerzego Muzyka
Fot. Konsulat Chorwacji w Krakowie

Wieczorem tego samego dnia, aktorzy chorwaccy wystąpili w Teatrze Bagatela w inscenizacji sztuki „Wdowy” Sławomira Mrożka. Teatr w Osijeku jest jednym z 4 narodowych teatrów działających w Chorwacji.

Korzystając z tej okazji, goście z Chorwacji chcieli też porozmawiać o możliwości współpracy gospodarczej. Oprócz spotkania w krakowskim magistracie, rozmawiali m.in.  z Dyrektorem Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie, Rafałem Kulczyckim.

Prezydent Muzyk wskazał potencjalne obszary współpracy i zadeklarował gotowość wymiany doświadczeń między ekspertami krakowskimi i chorwackimi.

Osijek to miasto historyczne, z 100 tys. populacją, położone nad rzeką Drawą. To położenie sprzyja rozwojowi rolnictwa i przemysłu spożywczego. Planowana jest także realizacja inwestycji w ramach Inicjatywy Trójmorza, w której Drwa połączy Osijek ze Szczecinem.

Ale Osijek to także chorwackie centrum usług sektora IT, zwłaszcza w przemyśle farmaceutycznym i wojskowym. Niedługo będzie tam również uruchomiona produkcja urządzeń do dezynfekcji powietrza, w ramach współpracy z firmą niemiecką.

Nie można też zapominać, że Chorwacja to przecież jedna z najbardziej popularnych destynacji turystycznych. I Osijek także jest miastem często odwiedzanym przez turystów, którzy po zwiedzaniu barokowej starówki, spacerze Ulicą Europejską pełną secesyjnych budynków z okresu panowania austro–węgierskiego, mogą  odpocząć na plaży Copacabana.

Mimo pewnych różnić w potencjale miast, to perspektywy współpracy są optymistyczne. Niewątpliwie sprzyja temu zapał i energia nowych władz Osijeku, wybranych w maju tego roku. Wielkim wsparciem będzie także – jak zawsze – zaangażowanie Konsula Honorowego Chorwacji, Pana Pawła Włodarczyka, który jest jednym z najbardziej aktywnych krakowskich dyplomatów i – w ocenie Ambasadora Chorwacji - najaktywniejszym Konsulem Chorwacji w Polsce.  To właśnie z inicjatywy Konsula Włodarczyka krakowianie mogą odpoczywać w Małej Chorwacji, nie wyjeżdżając z miasta.

Czekamy więc na rozwój kontaktów obu miast, które - sądząc po bardzo serdecznej atmosferze towarzyszącej spotkaniu w magistracie i obustronnej woli współpracy – mogą zaowocować ciekawymi wspólnymi projektami.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2021-09-23
Data aktualizacji: 2021-10-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat