Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Światowy Dzień Turystyki

Turystyka sprzyjająca włączeniu społecznemu – takie hasło towarzyszy w 2021 r. obchodom Światowego Dnia Turystyki, ustanowionego w 1979 r. przez Światową Organizację Turystyki (UNWTO). W myśl słów Zuraba Pololikashvili, sekretarza generalnego UNWTO: „Ludzka chęć podróżowania i odkrywania jest uniwersalna, dlatego turystyka musi być otwarta dla wszystkich. Zatem my wszyscy włączamy się do aktywności w turystyce, jesteśmy w niej obecni”.

Turyści na Rynku Głównym w Krakowie
Fot. B. Świerzowski - krakow.pl

Powyższe przesłanie wpisuje się w założenia „Polityki zrównoważonej turystyki Krakowa na lata 2021–2028”. Zrównoważona turystyka to współodpowiedzialność za efektywne zarządzanie i współistnienie oraz godzenie interesów mieszkańców, przedsiębiorców i odwiedzających.

Oficjalne obchody Światowego Dnia Turystyki odbyły się 27 września na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Tego dnia świętują również krakowscy przewodnicy. Podczas uroczystości, zorganizowanej w pałacu Potockich przez Federację Stowarzyszeń Przewodnickich i Wydział ds. Turystyki UMK, certyfikaty odebrało 17 nowych przewodników po Krakowie, którzy po rocznym kursie i wytężonej nauce pomyślnie zdali egzaminy.

Tradycyjnie, z okazji Światowego Dnia Turystyki, nowi przewodnicy zapraszają krakowian na bezpłatne wycieczki. W tym roku będzie to spacer po Rynku Głównym. Przewodnicy przybliżą nam tajemnice i perspektywy użytkowania, znajdujących się tu pięciu pałaców, zwłaszcza tych dopiero co odnowionych.

Wycieczka „Rynkowe pałace – super piątka!” odbędzie się 2 października. Spotkanie przed pałacem Potockich, o godz. 10.00.

Obchody Światowego Dnia Turystyki w Krakowie to także okazja do dyskusji na temat różnych aspektów turystyki. O idei zrównoważonej turystyki, zmierzającej do osiągnięcia efektywnego współzarządzania miastem i odbudowy tej dziedziny po pandemii, przy jednoczesnym wzmacnianiu marki Krakowa, była mowa, między innymi, podczas spotkania w cyklu „Kierunek: miasto dla wszystkich. Polityka zrównoważonej turystyki”, które się odbyło 21 września w pałacu Potockich.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2021-09-20
Data aktualizacji: 2021-09-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat