Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Zaproszenie dla najmłodszych krakowian. Poznajcie Lajkotka w Dniu Solidarności Miast Światowego Dziedzictwa!

8 września obchodzimy Dzień Solidarności Miast Światowego Dziedzictwa. W ubiegłym roku świętowaliśmy tego dnia otwarcie zrewitalizowanego Placu Świętego Ducha i przywrócenie dzwonu z Wieży Ratuszowej,  w tym - oddajemy w ręce nauczycieli i wychowawców zeszyty edukacyjne dla uczniów. Poznajcie Lajkotka, który przybliży najmłodszym unikalne dziedzictwo Krakowa.

Lajkotek - rysunkowy, brązowy kotek z zeszytów edukacyjnych na temat dziedzictwa kulturowego Krakowa
Kancelaria Prezydenta UMK

Dzień Solidarności Miast Światowego Dziedzictwa obchodzony jest w rocznicę powołania Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC). Każdego roku jest on okazją do refleksji nad problemami dziedzictwa kulturowego i zacieśniania współpracy miast historycznych. Wiele z nich – dużych i małych – skupia właśnie OWHC. Dla członków tej organizacji sprawy ochrony i zarządzania dziedzictwem są ważne z uwagi na aspekty gospodarcze (turystyka) oraz społeczne. Organizacja jest platformą do wymiany informacji, doświadczeń i wsparcia podczas realizacji trudnych projektów. Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski pełni obecnie funkcję Prezydenta OWHC, a co za tym idzie nasze miasto współpracuje z innymi miastami historycznymi bardzo aktywnie.

W ten szczególny dzień chcemy nie tylko pokazać krakowskie osiągnięcia całemu światu, ale i krakowianom przybliżyć tematykę dziedzictwa. Troska o nie wydaje się obowiązkiem władz i odpowiednich instytucji, ale przecież jest także naszym - każdego mieszkańca Krakowa.  W tym roku zwracamy się do najmłodszych krakowian, specjalnie dla których przygotowaliśmy cykl edukacyjny „Dziedzictwo z Lajkotkiem, czyli podróż w przyszłość naszej przeszłości”. Zestaw 10 zeszytów edukacyjnych wraz z zeszytem dla nauczyciela, opracowany na zlecenie Kancelarii Prezydenta Miasta Krakowa, można od dziś pobrać bezpłatnie w formie PDF (do druku) na Portalu Edukacyjnym (link TUTAJ). Mamy nadzieję, że zeszyty staną się interesującą propozycją i pomocnym narzędziem dla szkół i instytucji kultury.

8 września w Urzędzie Miasta Krakowa organizowane są warsztaty dla uczniów młodszych klas, promujące cykl edukacyjny „Dziedzictwo z Lajkotkiem”, ale przede wszystkim - przybliżające dzieciom ważny obszar naszej codzienności, jakim jest dziedzictwo kultury. Relację z warsztatów zaprezentujemy w najbliższym czasie. 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2021-09-08
Data aktualizacji: 2021-09-20
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat