Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Playable Rochester. W co się bawią amerykańskie dzieciaki?

Rochester – jeden z amerykańskich partnerów Krakowa – to miasto nowoczesne, kojarzone głównie z biznesem i przemysłem. Nie oznacza to jednak, że miasto nie myśli o swoich najmłodszych obywatelach i odwiedzających je turystycznie rodzinach. W co więc bawią się dzieciaki w Rochester?

Fot. Urząd Miasta Rochester

Opcji jest wiele. Władze miasta polecają szczególnie stale rozbudowywaną i monitorowaną sieć placów zabaw. Jedną z najnowszych atrakcji tego typu jest linearny plac zabaw Ripple Walk, który powstał przy miejskim parku im. Martina Luthera Kinga. Dominującym elementem placu jest nowoczesna instalacja zbudowana z ruchomych paneli zawierających ilustracje sporządzone z zastosowaniem specjalnych efektów wizualnych. Inspiracją dla instalacji, która powstała po konsultacjach z lokalnymi nastolatkami, była przepływająca przez Rochester rzeka Genesee. Projekt ma bawić i zachęcać dzieci i młodzież do przebywania na świeżym powietrzu, co jak podkreślano podczas inauguracji w maju tego roku, jest szczególnie ważne po okresie wielomiesięcznego, spowodowanego pandemią, zamknięcia w domach.

Rochester dla dzieci 3

Oprócz futurystycznego Ripple Walk w Rochester funkcjonuje też zachęcający do wspinaczki i innych form aktywnego wypoczynku plac zabaw w Cobbs Hill Park. Podczas letnich upałów w Rochester absolutnym hitem są wodne place zabaw – odpowiedniki jednej z najnowszych krakowskich atrakcji uruchomionej w czerwcu tego roku w parku im. H. Jordana. Tego lata w Rochester działać będzie aż 7 takich placów. Choć we wszystkich obowiązywać będą jeszcze pandemiczne obostrzenia, to bez wątpienia nie staną one na przeszkodzie dobrej zabawie.

Rochester dla dzieci 1

Rodzice dzieci uwielbiających zabawy w wodzie i pływanie mają w Rochester więcej możliwości zapewnienia swoim dzieciom fantastycznej rozrywki. Miasto dysponuje bowiem dostępem do najmniejszego, ale jednego najpiękniejszych amerykańskich Wielkich Jezior – Jeziora Ontario. Jedna ze zlokalizowanych na jego brzegu plaż: Durand Eastman Beach jest specjalnie przystosowana do potrzeb rodzin z dziećmi. Władze miasta zachęcają również do skorzystania z usług Genesee Waterways Center. W ośrodku można wypożyczyć kajaki i cały sprzęt potrzebny rodzinie do bezpiecznej kajakowej wyprawy po rzece Genesee, Kanale Erie lub potoku o dźwięcznej nazwie Red Creek.

Rochester dla dzieci 4

Dla tych dzieciaków (i młodzieży), które gustują w nieco bardziej energetycznych rozrywkach Rochester ma również nowy skate park. ROC City SkatePark, to miejsce pełne ogólnodostępnych nowoczesnych instalacji, z którego korzystać mogą entuzjaści rolek, desek i BMX. Więcej o wielofunkcyjnym projekcie ROC City pisaliśmy w serii poświęconej sportom w partnerskich miastach Krakowa TUTAJ.

Swoich mieszkańców Rochester próbuje rozruszać po pandemii proponując również zajęcia sportowe. Oferta dla rodziców z dziećmi oraz młodzieży obejmuje mi.in. zumbę oraz jogę. Zajęcia odbywają się w pobliżu popularnych przestrzeni publicznych, takich jak lokalne targowisko, aby dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców.

Oprócz nowoczesnych i stosunkowo młodych sportów ogromną popularnością w Rochester cieszy się absolutny amerykański klasyk: baseball. Wizyta na stadionie tutejszej wiodącej drużyny baseballowej Rochester Red Wings to doskonała rozrywka. Lokalne dzieciaki chętnie pokibicują swoim idolom i zobaczą ich boisko; goście z zagranicy mogą tymczasem zapoznać się z zasadami tej nadal dosyć egzotycznej dla Europejczyków dyscypliny. Jeżeli planujecie wizytę u „Czerwonoskrzydłych”, to pamiętajcie, że po weekendowych meczach organizowane są pokazy ogni sztucznych, a stadion otaczają liczne stoiska z typowym amerykańskim jedzeniem. Taki wieczór z amerykańską kulturą popularną i gastronomiczną zarówno dzieciaki, jak i rodzice zapamiętają na długo.

Rochester Redwings

Ciekawym uzupełnieniem sportowych rozrywek na świeżym powietrzu może być wizyta w tutejszym Muzeum Nauki Rochester Museum &Science Center. W muzeum oprócz klasycznych wystaw działa planetarium oraz centrum nauk przyrodniczych. Dla mieszkańców  miasta muzeum regularnie przygotowuje cykle programowe poświęcone szerokiemu spektrum zagadnień. Tego lata na przykład można zapoznać się z osiągnieciami pochodzących z Rochester kobiet, dowiedzieć, jak przedmioty i obrazy mogą propagować rasizm i jak z tym zjawiskiem walczyć, wziąć udział w warsztatach jogi albo zapoznać się z podstawami kowalstwa.

Rochester dla dzieci 2

Jak widać w Rochester trudno się nudzić. W końcu miasto, jak podkreśliła jego Burmistrzyni Lovely A. Warren podczas otwarcia wspomnianego Ripple Park, cały czas dokłada wysiłków, aby Rochester było „a more playable city”.

Jeżeli zainteresowała Was skierowana do rodzin z dziećmi oferta Rochester lub planujecie je odwiedzić, koniecznie wejdziecie też na stronę internetową Kids out and about, na której znajdziecie pełną ofertę tego „coraz bardziej wypełnionego zabawą” miasta.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2021-07-12
Data aktualizacji: 2021-07-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź