Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„Sputnik nad Krakowem” w Kinie Pod Baranami

Kino Pod Baranami zaprasza na „Sputnika nad Krakowem” – replikę 14. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”. W trakcie wydarzenia zostanie zaprezentowanych dziewięć różnorodnych produkcji z Rosji, wśród których znalazło się wielu laureatów prestiżowych festiwali. W programie m.in. triumfujący na gali rozdania rosyjskich Oscarów „Francuz” Andrieja Smirnowa oraz nagrodzona w Annecy awangardowa animacja „Nos albo spisek odmieńców”.

Fot. materiały organizatora
materiały organizatora

Organizowany od 2007 roku Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” to unikalna okazja do zapoznania się z najnowszymi produkcjami filmowymi z Rosji, które rzadko kiedy docierają na polskie ekrany. Po nietypowej (bo rozgrywającej się wyłącznie w przestrzeni Internetu) 14. edycji, Sputnik wraca do sal kinowych, by ponownie zachwycać widzów niezwykłym bogactwem rosyjskiej kinematografii.

W ramach repliki festiwalu w Kinie Pod Baranami pojawi się „Wielorybnik” – najlepszy film weneckiej sekcji Giornate degli Autori, rozgrywający się w społeczności  autochtonicznych Czukczów oraz wyróżniona na prestiżowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy 2020 animacja „Nos albo spisek odmieńców”, oparta na twórczości Nikołaja Gogola i Dmitrija Szostakowicza. W programie pojawi się też nagrodzony czterema statuetkami Nika „Francuz” – film historyczny poświęcony znanemu dysydentowi i obrońcy praw człowieka, Aleksandrowi Ginzburgowi.

Na liście prezentowanych w ramach repliki filmów znalazły się również produkcje nawiązujące do różnych gatunków filmowych: pełna niesamowitości, fantastyczno-naukowa „Wróżka”, komedia omyłek "Happy End" oraz kipiące zmysłowością dramaty „Twój korepetytor” oraz „Wierność”. Intrygujące spojrzenie na niedawną historię proponuje „Konferencja”, nawiązująca do tragedii w Teatrze na Dubrowce w 2002 r., a prawdziwą gratką dla wielbicieli górskich szczytów jest „Biełucha” – poetycka opowieść o wyprawie na spowity śniegiem, tytułowy szczyt, uznawany za najwyższą górę Ałtaju. 

Więcej informacji na stronie Kina Pod Baranami.

Sputnik nad Polska 2021

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2021-06-07
Data aktualizacji: 2021-06-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat