Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Rozkwit sportu po pandemii. EURO i IRONMAN w Sankt Petersburgu

Rosjanie kochają sportową rywalizację! Położony w ujściu rzeki Newy St. Petersburg  jest uznawany za kulturalną stolicę tego kraju, ale petersburżanie bynajmniej nie zaniedbują aktywności fizycznej. Są oni dumni ze sportowych tradycji swojego miasta i organizowanych tu wydarzeń. Po trudnym czasie pandemii Petersburg otwiera się na międzynarodowe sportowe eventy! Oto ostatni odcinek majowego cyklu „Kroniki sportowe”.

Fot. pixabay.com
pixabay.com

Dyscypliny sportowe, które cieszą się w St. Petersburgu szczególną popularnością to hokej, koszykówka, siatkówka, piłka ręczna, jazda figurowa na lodzie, żeglarstwo, wioślarstwo, sporty wodno-motorowe i – oczywiście! – piłka nożna. Swoje siedziby w tym mieście mają znane rosyjskie kluby sportowe oraz Państwowy Uniwersytet Kultury Fizycznej, Sportu i Zdrowia im. P. Lesgarfa, założony jeszcze w 1896 roku!    

Uniwersytet Sportowy im. Lesgarfa w St. Petersburgu

Fot. Państwowy Uniwersytet Kultury Fizycznej, Sportu i Zdrowia im. P. Lesgarfa - piterbu.ru 

Petersburg ma aż 17 miejskich stadionów z trybunami powyżej 1500 miejsc, 1573 sportowe sale, 10 tzw. „Pałaców Sportu”, 17 krytych całorocznych lodowisk, 94 baseny, miejską trasę kolarską, 20 baz narciarskich i 12 ośrodków żeglarskich. Do najbardziej znanych obiektów należą stadion „Sankt Petersburg”, stadion „Pietrowski”, Pałac Sportu „Jubilejnyj” („Jubileuszowy”), Pałac Lodowy, Stadion Zimowy i kompleks sportowo-rekreacyjny „Petersburski”.  

Kompleks sportowy

Fot. Pałac Sportu „Jubilejnyj” - Wikipedia

Skoro już mowa o petersburskich stadionach, warto wiedzieć, że już niedługo będą one w centrum zainteresowania światowych mediów i kibiców. Wszystko za sprawą Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, przeniesionych – w związku z wybuchem pandemii Covid-19 – na 2021 rok (UEFA zdecydowała o zachowaniu nazwy EURO 2020). Turniej ten został zaplanowany w 12 krajach europejskich. Wśród 12 miast-gospodarzy znalazł się także St. Petersburg. Początkowo miały się tam odbyć 4 spotkania turnieju, jednak pod koniec kwietnia 2021 UEFA zdecydowała o przeniesieniu do Rosji dodatkowo 3 meczy fazy grupowej z Dublinu. Petersburg cieszy się na to dodatkowe wyzwanie organizacyjne i podkreśla, że miasto dokonało wszelkich starań, aby zapewnić kibicom, którzy kupią bilety, najwyższy poziom bezpieczeństwa na trybunach, a wszystkim widzom przed ekranami telewizorów – sportowe widowisko z prawdziwego zdarzenia. To w Petersburgu Biało-Czerwoni zagrają z reprezentacją Słowacji i Szwecji!

Stadion Sankt Petersburg - jeden z gospodarzy EURO 2020

Fot. Mecze EURO 2020 będą rozgrywane m.in. na Stadionie "Sankt Petersburg" - www.sportsdaily.ru

Od 15 maja 2021 miasto przekazało UEFA wyłączność na korzystanie ze stadionu „Sankt Petersburg”. Ogromna Strefa Kibica zostanie otwarta w historycznym centrum miasta i będzie podzielona na dwie części. Miasteczko Piłkarskie na Placu Koniuszym będzie otwarte codziennie od 11 czerwca do 11 lipca, zaś Strefa Wspólnego Oglądania na Placu Pałacowym będzie działać podczas meczów rozgrywanych w Petersburgu. Dodatkowo przez cały czas trwania turnieju na terenie sportowego kompleksu „Jubilejnyj” będzie funkcjonować Piłkarski Park Rozrywki.

Logotyp EURO 2020

Fot. Oficjalne logo EURO 2020 - UEFA

Terminarz EURO 2020 w St. Petersburgu:

  • 12 czerwca, godz. 22.00 – Belgia-Rosja
  • 14 czerwca, godz. 19.00 – Polska-Słowacja
  • 16 czerwca, godz. 16.00 – Finlandia-Rosja
  • 18 czerwca, godz. 16.00 – Szwecja-Słowacja
  • 21 czerwca, godz. 19.00 – Szwecja-Polska
  • 2 lipca, godz. 19.00 – Mecz ćwierćfinałowy

Logo IRONMAN 70.3 Russia – St. Petersburg

Fot. Logotyp IRONMAN 70.3 Russia – St. Petersburg

Na tym bynajmniej nie koniec letnich sportowych emocji dla stęsknionych za imprezami petersburżan. 1 sierpnia w Petersburgu po raz pierwszy odbędzie się długodystansowy wyścig  „IRONMAN 70.3 Russia – St. Petersburg”, organizowany przez World Triathlon Corporation. Uczestnicy zawodów (których zgłosiło się ponad 2000!) będą musieli przepłynąć 1,9 km w kanale przy Wyspie Krzyżowej, przejechać na rowerze 90 km trasy prowadzącej m.in. przez wyspy Krzyżową, Piotrowską i Wasiljewską oraz przebiec odcinek 21,1 km na terenach Nadmorskiego Parku Zwycięstwa i Centralnego Parku Kultury i Odpoczynku im. S. Kirowa. Start i meta wyścigu będą zlokalizowane w miasteczku IRONMAN przy stadionie „Gazprom Arena”.

Gazprom Arena w St. Petersburgu

Fot. Gazprom Arena w Sankt Petersburgu - spb.mk.ru

Oprócz zagranicznych sportowców w Petersburgu można będzie oczywiście podziwiać najlepszych „żelaznych” Rosjan. W ramach turnieju IRONMAN zawodnicy zmierzą się dodatkowo w wyścigu o Triatlonowy Puchar Rosji (na średnim dystansie). Z uwagi na wciąż rosnącą popularność triatlonu – zarówno w Rosji, jak i na świecie – władze Państwowego Uniwersytetu Kultury Fizycznej im. P. Lesgarfa zdecydowały o otwarciu nowego kierunku studiów, poświęconego kształceniu przyszłych czempionów w tej dyscyplinie. Być może więc za kilka lat Petersburg będzie miastem triatlonu!

Triatlon

Fot. Triatlon - testosterone.pl

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2021-05-31
Data aktualizacji: 2021-06-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat