Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Klimat na kulturę klimatyczną – zaproszenie do udziału w webinariach

Kultura i klimat / Culture x Climate - to wirtualne forum mające na celu wymianę wiedzy pomiędzy aktywistami, praktykami, zarządcami, badaczami i ekspertami w zakresie kultury i klimatu. Ta wymiana ma na celu tworzenie nowych inicjatyw i znalezienie odpowiedzi  na pytanie, w jaki sposób sztuka, kultura i dziedzictwo kulturowe mogą przyczynić się do podjęcia różnorodnych działań na rzecz klimatu w naszych społecznościach, organizacjach, miastach i regionach. Forum zainicjowano 12 października i potrwa do 27 listopada 2020 roku.

Fot. Culture and Climate - Climate Heritage Network

W tym szczególnym czasie, który zatrzymał nas w domach i ograniczył międzynarodową, a właściwie każdą społeczną aktywność, problem zmian klimatycznych nie zaniknął ani nie został zminimalizowany. Dlatego warto skorzystać z potencjału wirtualnych kontaktów, które – przy swoich ograniczeniach  - dają przecież ogromne praktycznie możliwości spotkań i rozmów z ludźmi na całym świecie.

Kultura i klimat ma na celu zwiększenie potencjału sektorów sztuki, kultury i dziedzictwa kulturowego, aby pomóc w budowaniu neutralnego dla klimatu i odpornego na zmiany klimatu świata w czasach COVID-19 i po pandemii. Ma służyć tworzeniu nowych partnerstw między podmiotami kulturalnymi i zainteresowanymi stronami z różnych sektorów, a także przygotowaniu sektora kultury do odegrania swojej roli i wzmocnieniu zaangażowania w następnym szczycie klimatycznym ONZ (COP26) i po nim. Projekt został ułożony w formie tematycznych tygodni i będzie obejmował kilkanaście sesji, w tym regionalne fora poświęcone dziedzictwu klimatycznemu i dialogi międzysektorowe.   Miasto Kraków jest członkiem Sieci Dziedzictwa Klimatycznego oraz Sieci Miast Kreatywnych UNESCO, które współpracują przy tworzeniu tej inicjatywy.

23 października odbyło się pierwsze spotkanie pod hasłem: Wspieranie działań na rzecz klimatu przez lokalne społeczności i rdzennych mieszkańców.

Udział w kolejnych seminariach i spotkaniach wirtualnych jest otwarty dla wszystkich – należy jedynie zarejestrować się na stronie CultureXClimate.org, aby otrzymywać informacje o kolejnych spotkaniach.

Zapraszamy do udziału!

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2020-10-22
Data aktualizacji: 2020-10-26
Powrót

Zobacz także

Znajdź