Siedziska z Solury dla „Ogrodu Magicznego” na Dębnikach

W ramach partnerstwa miast oraz projektu promującego koncepcję parków kieszonkowych, szwajcarska Solura przekazała dla mieszkańców Krakowa trzy wyjątkowe, kamienne siedziska, które zostały umieszczone w parku kieszonkowym przy ul. Skwerowej. Podobne siedziska znajdują się na terenie naszego miasta partnerskiego. Te zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o Krakowie!

Siedziska z Solury dla „Ogrodu Magicznego” na Dębnikach
Fot. Wiesław Majka

Tak zwane „Öufi-Chlötzli“ mają wysokość 62 cm i powierzchnię 35 x 35 cm. Składają się ze stalowego sześcianu oraz siedziska wykonanego z kamienia. Kamienne lica są oszlifowane i częściowo poddane obróbce. Widoczna jest na nich liczba 11 - „magiczna” liczba Solury! Nawiązuje ona do 11 wspaniałych wież i kościołów miasta, 11 fontann i muzeów oraz 11 cechów. Nawet budowa Katedry św. Ursusa w Solurze (według projektu włoskiego architekta Gaetano Matteo Pisoniego) zajęła 11 lat. W kościele znajduje się 11 ołtarzy i dzwonów. Ołtarz główny został wykonany z 11 rodzajów marmurów.

Założona 2000 lat temu przez Rzymian Solura jest najpiękniejszym barokowym miastem Szwajcarii. Z Polską, a szczególnie z Krakowem, Solurę wiąże postać Tadeusza Kościuszki, który właśnie w tym mieście spędził ostatnie lata swego życia. Dzisiaj, w dawnym mieszkaniu Naczelnika, znajduje się muzeum kościuszkowskie. W tym roku obchodzimy jubileusz 30-lecia współpracy Krakowa i Solury, a sama Solura - 2000-lecie swojego istnienia.

W związku z nadal trwająca pandemią koronawirusa przedstawiciele naszego miasta partnerskiego nie mogli przybyć do Krakowa i symbolicznie przekazać swojego prezentu. Dlatego Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski wystosował podziękowania i pozdrowienia dla naszych szwajcarskich przyjaciół z „Ogrodu Magicznego” w formie nagrania wideo. 

Przypomnijmy, że w ramach promocji parków kieszonkowych, Kraków otrzymał już prezenty od innych miast partnerskich: z Innsbrucka ozdobny kwietnik-rower (Ogród Sielski), z Frankfurtu nad Menem - biblioteczkę do wymiany książek (Park Zielony Jar), a od Kijowa - pomnik księżniczki Anny Kijowskiej, który ozdobił wewnętrzny dziedziniec krakowskiego magistratu. Symbolem współpracy Krakowa z Wiedniem są również pomarańczowe miejskie sofy „Vienas”, podarowane naszemu miastu podczas „Dni Wiednia”. Już wkrótce ponownie pojawią się one na ulicach Krakowa!

Zobacz FILM

Zobacz zdjęcia w OTO FOTOkronice

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie