Zagraniczne media o walce ze smogiem w Krakowie

Nie tylko polskie media interesują się podjętymi działaniami Krakowa na rzecz poprawy jakości powietrza. Do naszego miasta coraz częściej zgłaszają się również dziennikarze z zagranicy, m.in. Stanów Zjednoczonych, Włoch, Japonii czy Szwajcarii. W relacjach podkreślają radykalne rozwiązania zastosowane w naszym mieście w kontekście walki ze smogiem.

Zagraniczne media o walce ze smogiem w Krakowie
Fot. B. Świerzowski - krakow.pl

– Z każdym kolejnym rokiem wzrasta zainteresowanie prasy zagranicznej, mediów międzynarodowych działaniami miasta, które mają na celu poprawę jakości powietrza. Kraków przeszedł długą drogę od momentu, kiedy wskazywano, że jest to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miejsc do stanu obecnego, kiedy staliśmy się liderem w skali kraju wdrażając całe spektrum programów antysmogowych. Zanieczyszczenie powietrza to nie tylko problem tego regionu czy Polski. Na mapie świata widać sporo takich obszarów, dlatego tym bardziej mobilizuje nas to do dalszej pracy i dzielenia się doświadczeniami – mówi Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza.

W ostatnich miesiącach o działaniach Krakowa na rzecz poprawy jakości powietrza informowały portale i telewizje: „Bloomberg” ze Stanów Zjednoczonych, „Monocle” i „Thomson Reuters Foundation” z Wielkiej Brytanii, „Deutsche Journalistenschule” z Niemiec, „Le Temps” ze Szwajcarii, FUJI TV z Japonii, „Neue Zürcher Zeitung” z Austrii, TV CBC z Kanady. Dzisiaj relację z naszego miasta przygotowywał Matteo Alviti – dziennikarz włoskiej telewizji publicznej RAI.

Przypomnijmy, że Kraków jako pierwsze miasto w Polsce rozpoczął realne działania zmierzające do poprawy jakości powietrza. Od 1995 r. zlikwidowano ponad 45 tys. palenisk. Obecnie na terenie miasta znajduje się ok. 2850 pieców.

Działania Krakowa zostały również docenione w rankingu „New York Timesa”. Nasze miasto zajęło 14. miejsce. Kraków wyróżniono nie tylko za bogatą historię, kulturę i architekturę. Podkreślono, że w ostatnim czasie koncentruje się na poprawie jakości powietrza i współtworzonych z mieszkańcami akcjach zazieleniania miasta.

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie