Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Burmistrz Pafos u Prezydenta Krakowa

27 czerwca 2016 r. Prezydent Jacek Majchrowski przyjął delegację z cypryjskiego miasta Pafos. Jej inicjatorem byli polscy archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy od kilku lat prowadzą badania w Pafos.

Pan Phedonas Phedonos, burmistrz Pafos, który bardzo ceni pracę polskich archeologów i jest zainteresowany kontynuacją współpracy, zapragnął poznać ich miasto rodzinne. W rozmowie z Prezydentem Majchrowskim przyznał, że piękno Krakowa przerosło jego wyobrażenia. Miasto jest nie tylko bogate w znakomicie utrzymane zabytki, ale spotkania w Uniwersytecie Jagiellońskim pokazały intensywny rozwój badań, nauk i nowoczesnych technologii. Uzupełniając obraz Krakowa, Prezydent Jacek Majchrowski opowiedział o biznesowym profilu miasta i przemysłach kreatywnych, które mają tu znakomity klimat do rozwoju.

Burmistrz Pafos chciałby nawiązać formalną współpracę z Krakowem. Dobrze przyjęte zostało rozwiązanie – zaproponowane przez Prezydenta Krakowa – podpisanie najpierw umowy z Uniwersytetem Jagiellońskim w zakresie realizacji projektu muzealnego (Pafos, z pomocą krakowskich specjalistów, chce udostępnić swoje muzea szerszej publiczności), a następnie rozpoczęcie wspólnych działań z miastem z perspektywą nawiązania współpracy partnerskiej . W 2017 roku Pafos będzie Kulturalną Stolicą Europy i w ramach programu festiwalowego zorganizuje multimedialną prezentację Uniwersytetu Jagiellońskiego i Krakowa.  W ten sposób nasze miasto będzie miało szansę na szeroką promocję wśród turystów, a przede wszystkim mieszkańców Pafos, z którym Kraków ma bezpośrednie połączenie lotnicze.

Burmistrz Pafos opowiedział o zamyśle budowy sieci miast z Grecji, Jordanii, Egiptu oraz z Europy, której celem byłaby wymiana wiedzy i doświadczeń w zakresie nowych technologii w służbie miastom historycznym. Propozycja pana Phedonosa spotkała się z dużym zainteresowaniem Prezydenta Jacka Majchrowskiego. W październiku br. Pafos organizuje Forum Ekonomiczne do udziału w którym zaprasza Pana Prezydenta, przedstawicieli Krakowa oraz krakowską Izbę Przemysłowo-Handlową. Podsumowując spotkanie, prezydenci Krakowa i Pafos podkreślili, że w oparciu o wymiany kulturalne, wspieranie promocji i inicjatyw gospodarczych oraz wymianę doświadczeń w zakresie rozwoju nowoczesnych technologii, będą się starać budować współpracę między miastami.

 

Zobacz zdjęcia w OTOFOTOKronice Miasta Krakowa 

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2016-06-28
Data aktualizacji: 2016-07-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat