20 artystów na 20-lecie Domów!

20 lat temu powołano do życia unikalne w skali światowej instytucje kulturalne: Dom Krakowski w Norymberdze i Dom Norymberski w Krakowie. Z okazji jubileuszu placówek od 21 maja do 18 czerwca w Krakowie można oglądać wystawę sztuki współczesnej w przestrzeni publicznej pt. „20”. Dwudziestu artystów na dwudziestolecie! Wernisaż wystawy odbył się 20 maja.

20 artystów na 20-lecie Domów!
Fot. Kraków Otwarty Na Świat

20 lat temu w nowo wyremontowanej kamienicy na rogu ulic Krakowskiej i Skałecznej w Krakowie oraz w budynku przy Hintere Insel Schütt 34 w Norymberdze powołano do życia instytucje kultury, które miały pogłębić istniejące od 1979 roku relacje partnerskie pomiędzy obydwoma miastami. Domy Krakowski i Norymberski stały się swoistymi ambasadami miast i włączyły się w życie kulturalne Krakowa i Norymbergi realizując liczne projekty z udziałem polskich i niemieckich artystów, pisarzy czy muzyków.

Z okazji tegorocznego jubileuszu Domów odbędzie się wystawa zatytułowana „20”, do udziału w której zaproszonych zostało 20 artystów – zarówno stałych współpracowników instytucji, jak i debiutujących w tej roli. W Krakowie wystawę można będzie oglądać od 21 maja do 18 czerwca, w Norymberdze – od 9 do 31 lipca. Instalacje, obiekty i wielkoformatowe obrazy nawiązywać będą do historycznych relacji miast i związanych z nimi twórców. Do prawie 40 lat partnerstwa i czasów współczesnych.

Dom, bezdomność, zadomowienie, poznawanie, oswajanie, próba porozumienia i języki do tego używane, sięganie do korzeni i przekraczanie granic - to tylko niektóre wątki poruszane przez artystów i odnoszące się do krakowsko-norymberskich relacji, a wpisujące się w obecny w sztuce i polityce dyskurs tożsamościowy. Umieszczenie prac artystów w przestrzeni publicznej Krakowa i Norymbergi będzie okazją do prezentacji realizacji artystycznych poza budynkami muzeów i galerii, ale także stworzy możliwość zapoznania się z historią danego miejsca i jego znaczeniem dla lokalnej społeczności. Realizując wystawę poświęconą jubileuszowi Domów, organizatorzy – Dom Norymberski, Dom Krakowski, a także Urzędy Miast Krakowa i Norymbergi - chcieliby przede zwrócić uwagę na unikatowe partnerskie instytucje, ich siedziby oraz najbliższe sąsiedztwo. Projekt wspiera Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

„20”
Wystawa sztuki w przestrzeni publicznej
z okazji jubileuszu 20. lecia Domu Norymberskiego w Krakowie i Domu Krakowskiego w Norymberdze

Kuratorki: Renata Kopyto, Katarzyna Prusik-Lutz

Artyści: Boguslaw Bachorczyk, Monika Drożynska, Barbara Engelhard, Justyna Gryglewicz, Dorota Hadrian, Hubertus Hess, Caspar Hüter, Martina Kändler, Magdalena Lazar, Olaf Lutz, Thomas May, Alicja Panasiewicz, Regina Pemsl, Mikolaj Rejs, Pirko Schröder, Monika Smyła, Dominik Stanislawski, Alena Trafimava, Olesia Vitiuk, Annette Voigt.

Kraków, 21 maja – 18 czerwca 2016 r.

Wernisaż: 20 maja 2016 r., godz. 19.00

Galeria Domu Norymberskiego
Kraków, ul. Skałeczna 2
Restauracja Nolio
Kraków, ul. Krakowska 27
Dom Norymberski, biura firmy Rödl & Partner
Kraków ul. Skałeczna 2

oraz przestrzeń publiczna:
fasada Domu Norymberskiego
planty, ul. Dietla, u wylotu ul. Św. Agnieszki
plac Wolnica
kładka Bernatka
fasada kamienicy na rogu ulic Krakowskiej i Węgłowej
Bulwar Kurlandzki
Rzeka Wisła przy Moście Piłsudskiego

Więcej informacji na stronie: www.20lat.dom-norymberski.com 

pokaż metkę
Autor: Renata Kopyto
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
POLECAMY
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie
POLECAMY