Miasta partnerskie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Fez

Historia współpracy:

Deklaracja współpracy z 28 czerwca 1985 roku. Protokół zawarcia porozumienia o współpracy między miastami z 13 marca 1986 roku.


Kontakty obu miast ograniczające się początkowo do okazjonalnej korespondencji, ożywiły się nieco w 1993 roku, za sprawą konferencji miast wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO. Celem miast figurujących na tej liście było założenie organizacji skupiającej się na podnoszeniu na międzynarodowym forum ich problemów, oraz wypracowywanie aktów prawnych, chroniących zabytkowe miasta przed niszczycielskim działaniami wojennymi i wszelkimi innymi zagrożeniami. Konferencja odbyła się w dniach 3-9 września 1993 roku Jej organizatorem był prezydent Fezu Abderrahim Filali Baba. Obecni na spotkaniu przedstawiciele prawie wszystkich miast wpisanych na listę UNESCO powołali Organizację Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC), przyjęli jej statut i wybrali władze. Uczestniczący w konferencji założycielskiej Kraków oficjalnie został członkiem organizacji OWHC w 1995 roku, to znaczy po podjęciu stosownej uchwały przez Radę Miasta Krakowa.

Kolejne trzy lata przyniosły rozluźnienie kontaktów Krakowa z Fezem., po czym niejaki przełom nastąpił w 1998 roku, kiedy to z inicjatywy Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP podjęte zostały działania zmierzające do aktywowania współpracy. W ich następstwie, w dniach 13-16 lutego 2000 roku gościła w Krakowie oficjalna delegacja z Prezydentem Fezu Abderrahimem Filali Baba na czele. W czasie spotkań roboczych uzgodnione zostały dziedziny współpracy. Niestety zmiana władz miasta najpierw w Fezie, a następnie w Krakowie spowodowała zawieszenie realizacji przyjętych ustaleń.
 

Kultura

  • 20 kwietnia 2008 roku Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury, Filip Berkowicz spotkał się z goszczącym w Krakowie dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzyki Sakralnej Świata w Fezie, Gérardem Kurdjianem. W takcie rozmowy ustalono zasady udziału krakowskich artystów w w/w festiwalu, a także omówiono inne możliwości współpracy. Kolejne spotkanie w tym samym gronie odbyło się 8 lipca 2008 roku w Krakowie; uzgodniono na nim: ewentualny udział młodych wykonawców muzyki rap z Krakowa w Festiwalu „Slam and Klam" w Fezie w 2009 roku, możliwość udziału orkiestry Sinfonietta Cracovia w Festiwalu Muzyki Sakralnej Świata w Fezie w 2010 roku, oraz udziału orkiestry arabsko-andaluzyjskiej Mohameda Briouel′a w Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie w 2010 roku.
  • W roku 2008 oraz 2009 fezański „Muzyki Sakralnej Świata" i krakowski festiwal „Misteria Paschalia" promowały się wzajemnie w książkach programowych towarzyszących tym festiwalom.
  • 19 października 2011 roku festiwal „Barwy Świata – Maroko w Krakowie" zabrał nas w kilkudniową podróż po tym egzotycznym, pełnym nieodkrytych tajemnic królestwie – mozaice klimatów, kultur i języków, gdzie islam współistnieje z sufizmem.
  • To między innymi Fez był tematem zdjęć zwiedzającej Maroko Pani Katarzyny Turbak, zwyciężczyni wakacyjnego Konkursu Fotograficznego „Miasta Partnerskie Krakowa w Twoim Obiektywie", którego wyniki ogłoszono we wrześniu 2011 roku.

Ochrona zabytków

  • W dniach 8-12 czerwca 2008 roku oficjalna delegacja Miasta Krakowa, złożona z przedstawicieli Urzędu Miasta Krakowa, Politechniki Krakowskiej i Krakowskiej Szkoły Wyższej udała się do Fezu. Podpisano umowę o studenckich stażach konserwatorskich oraz zapoznania się z pracami konserwatorskimi realizowanymi w fezańskiej Medinie, pod kątem ustalenia zakresu prac krakowskich studentów podczas stażu. Galeria zdjęć z podpisania umowy
  • Zgodnie z postanowieniami w/w umowy, w dniach 4-18 października 2008 roku odbył się staż konserwatorski w Fezie. Studenci z Politechniki Krakowskiej i Krakowskiej Szkoły Wyższej zrealizowali projekty dotyczące obiektów zaproponowanych przez stronę marokańską: Bramy Bab Mahrouk, Wjazdu do Mediny „Ain Zaliten", Placu R′cif, Domu Astrolabium Studenci przedstawili swoje wizje nowego zagospodarowania i roli wytypowanych obiektów, aranżacji wnętrz i rozwiązań transportowych. Wszystkie studenckie projekty, opracowane pod nadzorem polskich opiekunów zostały bardzo wysoko ocenione przez Regionalną Radę Architektów w Fezie (CROA) oraz lokalną agencję ADER (agencja ds. zapobiegania wyludnianiu Mediny w Fezie oraz jej rewitalizacji)
  • Druga edycja stażu konserwatorskiego odbyła się w dniach 26 września-10 października 2009 roku. Ogółem wzięło w nim udział 14 osób (12 studentów i 2 opiekunów). Strona marokańska zaproponowała stażystom zaprojektowanie rozwiązań dotyczących 5 obiektów: Bab Guissa, Bab Jdid, Oued Zhoun, My Rchid, Plac Makhfia

Współpraca Krakowa i Fezu ożywiła się, dzięki dużemu wsparciu polskich służb dyplomatycznych w Rabacie (zwłaszcza osobistemu zaangażowaniu Ambasadora RP w Rabacie, Joanny Wroneckiej) oraz wizycie Prezydenta Miasta Krakowa w Fezie w 2007 roku. Wypracowano i zatwierdzono plan współpracy na lata 2008-2010.

Wizyty oficjalne

  • W sierpniu 2001 roku Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Rabacie, Mieczysław Stępiński skierował pismo do Prezydenta Miasta Krakowa, Andrzeja Gołasia z prośbą o informacje na temat realizacji ustaleń, jakie zapadły w roku 2000. W odpowiedzi na ten list, Wiceprezydent Krakowa do spraw współpracy międzynarodowej, Jerzy Jedliński przedstawił dotychczasowy stan kontaktów z Fezem, wyrażając jednocześnie nadzieję, że osobiste zaangażowanie Ambasadora okaże się pomocne przy zrealizowaniu ustaleń z roku 2000. Niestety listy intencyjne o woli nawiązania współpracy krakowskich instytucji z ich odpowiednikami w Fezie, pozostały bez odpowiedzi, mimo kilkakrotnych monitów ze strony Urzędu Miasta Krakowa i Uniwersytetu Jagiellońskiego.
  • Nowo mianowany Ambasador Maroka w Polsce, Hassan Abbadi złożył oficjalną wizytę w Krakowie w dniu 9 lipca 2002 roku. W czasie spotkania z Wiceprezydentem Krakowa, Jerzym Jedlińskim potwierdził on wolę współpracy Fezu z Krakowem.
  • Prezydent Miasta Krakowa, Jacek Majchrowski spotkał się z Ministrem Kultury Królestwa Maroka, Mohamedem Achaari oraz Ambasadorem Królestwa Maroka w Polsce Abdesselam′em Alemem w dniu 18 maja 2006 roku. Gospodarz spotkania wyraził nadzieję, że przyczyni się ono do ożywienia kontaktów Krakowa z jego marokańskim miastem partnerskim - Fezem. Minister potwierdził, iż jest to zbieżne z jego wolą i zasugerował, aby w działaniach do tego zmierzających wyjść poza urzędy i zwrócić się do instytucji, placówek artystycznych i środowisk zawodowych. W trakcie rozmowy zrodził się pomysł, aby delegacja w takim właśnie - różnorodnym składzie, została zaproszona do Fezu przy okazji Festiwalu Muzyki Sakralnej w Fezie w 2007 roku. Minister zapowiedział zasugerowanie takiego rozwiązania władzom miasta Fezu.
  • W  dniach 25-27 czerwca 2007 roku Prezydent Miasta Krakowa, Jacek Majchrowski gościł z oficjalną wizytą w Fezie. Jej celem było uzgodnienie dziedzin współpracy oraz wypracowanie konkretnych projektów, które będą realizowane przez oba miasta w perspektywie dwóch - trzech lat. W trakcie wizyty Prezydent Krakowa przeprowadził rozmowy z Prezydentem Fezu Hamidem Chabatem, Gubernatorem Mohamedem Gharrabi, Wiceprezydentem Fezu do spraw Kontaktów Międzynarodowych dr Mohamedem Larqui, Prezesem Izby Przemysłowo - Handlowej w Fezie Ahmedem Haji, Prezesem Izby Rzemieślniczej, Dyrektorem Wydziału Kultury i Spraw Społecznych, Prezesem Centrum Turystyki w Fezie, Dyrektorem Agencji ADER (agencja do spraw zapobiegania wyludnianiu Mediny w Fezie oraz jej rewitalizacji) oraz z Ambasadorem RP w Rabacie Joanną Wronecką. W trakcie rozmów obie strony ustaliły następujące dziedziny współpracy: Ochrona zabytków, Kultura i sztuka, Ochrona środowiska, Współpraca gospodarcza.
    - Omówiono: dwutygodniowy staż konserwatorski w Fezie krakowskich studentów architektury i konserwacji zabytków, ewentualny udział krakowskich podmiotów gospodarczych w Salonie Inwestycyjnym czyli w targach tekstylno - spożywczych sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Fezie, udział Krakowa w festiwalach kulturalnych organizowanych w Fezie, ewentualny udział artystów - rzemieślników z Fezu w krakowskich targach: Wielkanocnych, Cepelii, Bożonarodzeniowych, możliwość współpracy Izb Rzemieślniczych z obu miast.
    - W zakresie współpracy gospodarczej duże pole do popisu mają krakowskie firmy specjalizujące się w konserwacji zabytków lub w produkcji rękodzieła artystycznego. W trakcie oficjalnych rozmów Prezydent Jacek Majchrowski przekazał Prezydentowi Fezu list intencyjny podpisany przez dyrektora krakowskiej Izby Przemysłowo - Handlowej, Wacława Andruszko, deklarujący wolę nawiązania bezpośredniej współpracy z analogiczną placówką w Fezie.
    - Prezydent Krakowa dokonał także wizji lokalnej miejsc, w których odbywają się imprezy kulturalne. Miała ona ułatwić dobór krakowskich artystów, którzy reprezentowaliby Kraków podczas festiwali w Fezie.
  • 20 listopada 2007 roku gościła w Krakowie Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Maroku, Joanna Wronecka, zaproszona przez władze Krakowskiej Szkoły Wyższej do wygłoszenia wykładów na wyżej wymienionej uczelni. Korzystając z tej okazji Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski spotkał się z Panią Ambasador, aby przestawić konkrety dotyczące projektu staży konserwatorskich, a także poprosić Jej Ekscelencję o lobbowanie na rzecz tego przedsięwzięcia, po powrocie Pani Ambasador na placówkę.
  • W lutym 2008 roku gościła w Krakowie oficjalna delegacja Fezu, z Prezydentem Hamidem Chabatem na czele. Podczas wielu spotkań roboczych wypracowano ramowy program współpracy na lata 2008-2010. Przewidziano w nim: zamieszczanie wzajemnych reklam o festiwalach: „Muzyki Sakralnej Świata" w Fezie i „Misteria Paschalna" w Krakowie, w programach towarzyszącym tym festiwalom, podpisanie trzyletniej umowy w sprawie studenckich staży konserwatorskich w Fezie, udział krakowskich artystów w Festiwalu Muzyki Sakralnej - w 2010 roku oraz zorganizowanie wzajemnych prezentacji obu miast w roku 2010 z okazji przypadającej wówczas 25 rocznicy podpisania umowy o partnerstwie. Galeria zdjęć z wizyty
  • W dniach 8-12 czerwca 2008 roku oficjalna delegacja Miasta Krakowa, złożona z przedstawicieli Urzędu Miasta Krakowa, Politechniki Krakowskiej i Krakowskiej Szkoły Wyższej udała się do Fezu w celu podpisania umowy o studenckich stażach konserwatorskich.
  • Wizyta krakowskiej delegacji, która gościła w Fezie w dniach 8-12 czerwca 2010 roku, miała miejsce podczas 16. edycji „Festiwalu Muzyki Sakralnej Świata w Fezie". Oprócz udziału w uroczystościach festiwalowych, nadrzędnym zadaniem krakowskiej delegacji były robocze spotkania z Prezydentem Fezu, jego Pierwszym Zastępcą (dyrektorem Państwowej Szkoły Architektów) oraz przedstawicielem agencji ds. rewitalizacji zabytków Mediny ADER. Rezultatem rozmów była decyzja o odnowieniu umowy partnerskiej między Krakowem i Fezem. Dziedziny umowy to: ochrona zabytków, współpraca uniwersytecka, kultura, transport miejski i gospodarka odpadami.