Komunikat archiwalny

Komentarz do artykułu Dziennika Polskiego w sprawie bezdomności

W nawiązaniu do artykułu Dziennika Polskiego pt. „Bezdomni zniknęli z Krakowa. Niestety, tylko na papierze..." z dn. 16 stycznia 2014, uprzejmie informuję, wszystkie zaprezentowane ze strony MOPS dane są prawdziwe.

Komentarz do artykułu Dziennika Polskiego w sprawie bezdomności
Fot. Magiczny Kraków

Po pierwsze, rzeczywiście, podczas tej jednej nocy, kiedy odbywało się "liczenie bezdomnych", w Krakowie przebywało 909 osób bezdomnych. I taka liczba została wykazana w raporcie. Po drugie, 1 500 – to liczba osób bezdomnych objętych pomocą MOPS w ciągu roku. Są to osoby, które przebywają w naszym mieście pół roku, trzy miesiące, a nawet tylko tydzień. Są to po prostu wszyscy bezdomni, którzy chcą skorzystać z oferowanego im wsparcia.

Bezdomni zniknęli z Krakowa (jak głosi tytuł) rzeczywiście, a nie tylko na papierze. Bo tej nocy, której odbywało się liczenie, było ich 909. I można z pewnością założyć, że tych 600 bezdomnych, których podczas liczenia nie było w Krakowie („zniknęli"), zostało ujętych w statystykach innych miast (jeśli tylko liczenie zostało przeprowadzone równie rzetelnie, jak w Krakowie).

Gdybyśmy chcieli wziąć pod uwagę bezdomnych, którzy otrzymali pomoc społeczną w całej Polsce w ciągu roku (czyli, tak jak w Krakowie – 1 500), liczby byłyby nieprawdziwe, bo ta sama osoba byłaby wykazana kilkakrotnie - w zależności od tego, w ilu miastach korzystała z pomocy.

Szkoda, że zabrakło tych informacji w artykule, tym bardziej, że dziennikarz przygotowujący materiał je otrzymał.

Marta Chechelska, rzecznik MOPS

Tagi: prasa, polemika

Pokaż metkę
Autor: MARTA CHECHELSKA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA