Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wykup mieszkań komunalnych – wyjaśnienie

W artykule Pani Katarzyny Janiszewskiej „Nie wykupisz mieszkania, jeśli nie płacisz całego czynszu" (Gazeta Krakowska 26.08.2013) pojawiła się adnotacja, że wykupione mieszkanie komunalne można sprzedać po 10 latach, a dotychczas był to termin 5 letni, w przeciwnym wypadku  bonifikata podlega zwrotowi.

Sytuacje, w których zbycie lokalu nabytego od Gminy pociąga za sobą konieczność zwrotu bonifikaty i obowiązujące w tym zakresie terminy – określają wyłącznie przepisy rangi ustawowej, a w szczególności ustawa o gospodarce nieruchomościami. Materia ta nie jest zatem w ogóle przedmiotem uchwały regulującej zasady sprzedaży mieszkań komunalnych.

Należy również podkreślić, że przepisy wymienionej ustawy przewidują, co do zasady pięcio-a nie dziesięcioletni termin karencji w zakresie zbycia lokalu mieszkalnego po jego zakupie od Gminy, jako miarodajny dla kwestii zwrotu bonifikaty.

Niezależnie od powyższego w powołanej ustawie przewidziane są sytuacje i warunki, gdy mimo zbycia lokalu mieszkalnego przed upływem 5 lat od daty jego nabycia – zbycie to nie pociąga za sobą obowiązku zwrotu bonifikaty.

Dyrektor Wydziału Skarbu

Marta Witkowicz

pokaż metkę
Autor: Marta Witkowicz
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2013-08-30
Data aktualizacji: 2013-08-30
Powrót

Zobacz także

Znajdź