Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Niezła mapa, tylko w dużej części nieprawdziwa... – odpowiedź na internetową mapę pustostanów

Pojawiła się i z dużym hukiem została nagłośniona – Krakowska Mapa Pustostanów. Pomysł fajny, ale mapa w dużej części nieprawdziwa. Do miejskich pustostanów mieszkaniowych zaliczono mieszkania, których właścicielem nie jest miasto. Przedstawiono również lokale, które są tylko potencjalnymi pustostanami.

Nie pokazano szczegółów, a przecież są dostępne kwartalne raporty. Wtedy wyszłoby, że 60 proc. pustostanów mieszkaniowych już jest w remoncie, 20 proc. ze względów prawnych i technicznych nie może być zagospodarowane, a 20 proc. to lokale przeznaczone do sprzedaży lub nienadające się do zasiedlenia.

Jeszcze ciekawiej jest przy lokalach użytkowych. Podano, że wolnych jest 285 lokali. Ale zabrakło informacji, że 100 z nich to piwnice, 53 to garaże, boksy i miejsca postojowe. 16 lokali to częściowo piwnice, 55 to lokale na parterze przeznaczone do wynajęcia, a tylko 10 to lokale na piętrach, wydzielone jako użytkowe. 50 to lokale dla służby zdrowia, w tym 25 to kolejne piwnice, 2 są częściowymi piwnicami, a reszta jest przeznaczona do wynajęcia dla służby zdrowia.

Zabrakło również informacji, że w tej kadencji wyremontowano już ponad 1040 pustostanów, a w tym roku planowane jest wyremontowanie 400 lokali. Nie podano, że remonty są coraz droższe, a pieniędzy coraz mniej. Nie wspomniano, że to Kraków – jako pierwszy – już postarał się o 1 mln zł dotacji z BGK, a stara się o większe dotacje na remonty w kolejnych latach. Nie pokazano wysiłku finansowego i organizacyjnego samorządu w celu wyremontowania pustostanów. Nie ruszono w ogóle sprawy programu „Mieszkanie za remont”. Przedstawiono fajną mapę... tylko w dużej części nieprawdziwą!

pokaż metkę
Autor: Bogusław Kośmider, zastępca prezydenta Krakowa
Osoba publikująca: Patrycja Piekoszewska
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-05-25
Data aktualizacji: 2022-05-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź