Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„Kraków nie wyda milionów złotych na likwidację pieców?” – polemika z „Dziennikiem Polskim”

„Kraków nie wyda milionów złotych na likwidację pieców” stwierdza red. Agnieszka Maj w dzisiejszym wydaniu Dziennika Polskiego. Wprawdzie w samym artykule sprawa przesunięcia środków pierwotnie zarezerwowanych na wymianę palenisk z uwagi na bardzo szybkie tempo realizacji programu PONE jest wyjaśniona, jednak czytelnik, po lekturze samego tytułu, może odnieść wrażenie, że Miasto ma problem z wymianą pieców. A tak nie jest. Kraków w ramach programu ZIT nadal będzie miał kilkadziesiąt milionów złotych do dyspozycji, które wyda w najbliższych latach na dopłaty do wymiany pieców.

Warto pamiętać, że Gmina Miejska Kraków podejmując działania zmierzające do pozyskania środków w ramach RPO WM 2014-2020 ZIT zakładała osiągnięcie efektu ekologicznego związanego z likwidacją 11 500 palenisk na paliwo stałe. Założenie zostało przyjęte na podstawie inwentaryzacji palenisk na paliwa stałe  na terenie Krakowa zakończonej w październiku 2015 r. określającej liczbę palenisk na blisko 24 tys. sztuk.

Tymczasem od 2015 r. proces udzielania dotacji celowych przebiega bardzo dynamicznie. Biorąc pod uwagę liczbę zlikwidowanych palenisk węglowych w 2015 i 2016 r. oraz fakt, że na ten rok udzielono już 2700 dotacji na ponad 52 mln zł na likwidację ponad 4000 źródeł ciepła, zaszła konieczność zmniejszenia wskaźnika rezultatu projektu w ramach ZIT, tj. efektu ekologicznego możliwego do osiągnięcia. Biorąc pod uwagę pozostałą liczbę palenisk do zlikwidowania, obecnie przyjęto założenie likwidacji ok. 8000 szt. palenisk węglowych w ramach projektu ZIT.

 

Maciej Grzyb

Dyrektor Biura Prasowego

 

pokaż metkę
Autor: MACIEJ GRZYB
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat