Magiczny Kraków NEWSLETTER
361 fb  yt
Twój PIT robi różnicę – sprawdź, dlaczego warto rozliczać go w Krakowie!
Twój PIT robi różnicę – sprawdź, dlaczego warto rozliczać go w Krakowie!

Roczny podatek dochodowy PIT nie trafia w całości do budżetu państwa – znaczna jego część przekazywana jest gminie, w której został rozliczony. W Krakowie każdy podatnik wnosi do budżetu miasta średnio 2750 zł. Można pomyśleć, że to niewiele, ale nic bardziej mylnego. Hasło tegorocznej kampanii zachęcającej krakowian do rozliczania się w miejscu zamieszkania, „Nasze podatki składają się w całość”, przypomina, że każdy podatnik ma realny wpływ na rozwój miasta, a także jego odbudowę po pandemii.

Wiosenne porządki na ulicach Krakowa
Wiosenne porządki na ulicach Krakowa

Zarząd Dróg Miasta Krakowa ruszył z pozimowymi remontami i porządkowaniem otoczenia dróg. W miasto wyjechały ekipy z ciężkim sprzętem do miejscowego łatania pozimowych spękań i dziur w asfalcie. W lutym i marcu zostanie na ten cel wydane 8 milionów złotych. Drogowcy wzięli się też za mycie znaków.

Konkurs „Kraków bez barier” – zgłoszenia do 28 lutego
Konkurs „Kraków bez barier” – zgłoszenia do 28 lutego

Konkurs „Kraków bez barier” promowuje dobre praktyki, innowacje i rozwiązania architektoniczne, a także postawy i przedsięwzięcia, które osobom z niepełnosprawnościami pozwalają pełniej uczestniczyć w życiu miasta i korzystać z oferty instytucji i firm. Do 28 lutego można zgłaszać kandydatury do tegorocznej edycji konkursu. Od czternastu lat zmienia on miasto i sprawia, że Kraków staje się coraz bardziej przyjazny osobom z niepełnosprawnościami. O tym, kto w tej edycji powinien zostać nagrodzony za skuteczne pokonywanie barier, zdecydują Państwa zgłoszenia.

Rusza rekrutacja do krakowskich przedszkoli
Rusza rekrutacja do krakowskich przedszkoli

1 marca rozpocznie się rekrutacja do samorządowych przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na rok szkolny 2021/2022. Rodzice, którzy chcą, aby ich pociechy kontynuowały edukację w tej samej placówce, stosowną deklarację muszą złożyć do 26 lutego.

Od 22 lutego sprawy urzędowe załatwisz w galeriach
Od 22 lutego sprawy urzędowe załatwisz w galeriach

22 lutego otwarte zostały Punkty Obsługi Mieszkańców w galeriach handlowych przy al. Bora-Komorowskiego 41, ul. Kamieńskiego 11 i ul. Stawowej 61. Funkcjonują one od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem sobót, w godzinach 10.00-18.00.

Kraków zieloną stolicą Europy 2023?
Kraków zieloną stolicą Europy 2023?

Kraków znalazł się w gronie 16 miast, które zakwalifikowały się do konkursu o tytuł „Zielonej stolicy Europy 2023”. Wśród nich znajdują się również: Belgrad, Cagliari, Dublin, Gaziantep, Gdańsk, Helsingborg, İzmir, Koszyce, Logroño, Rzeszów, Skopje, Sofia, Tallinn, Warszawa, Zagrzeb.

Kraków w czołówce najbardziej zielonych miast świata
Kraków w czołówce najbardziej zielonych miast świata

Miasto zajęło piąte miejsce na świecie i trzecie w Europie w rankingu, stworzonym przez Husqvarna Urban Green Space Index (HUGSI). Lista została stworzona na podstawie obrazów satelitarnych i procentowego udziału zieleni w metropoliach.

Kulturalny przewodnik na weekend! [KONKURS]
Kulturalny przewodnik na weekend! [KONKURS]

Dziś zapraszamy Was do Parku Krakowskich Legend i rozdajemy wejściówki do tego nowego miejsca! A poza tym sprawdzamy, co słychać w kinach, teatrach i na salach koncertowych.

Nim wstanie dzień – spacer po krakowskich instalacjach artystycznych
Nim wstanie dzień – spacer po krakowskich instalacjach artystycznych

Jak połączyć sztukę i nowe media w przestrzeni miasta? Stwarzając wystawę, którą można podziwiać po zmroku! W dniach od 20 do 28 lutego, w 10 miejscach na terenie Krakowa można oglądać instalacje artystyczne wykonane przez krakowskich artystów. To projekty inspirowane gwiazdami, czasem czy słowem. Spieszmy się na spacer, nim wstanie dzień!

KONKURS !
Wygraj książkę wydawnictwa Rebis!

Popularność Monsa Kallentofta, szwedzkiego pisarza rozpoczęła się, gdy napisał pierwszy kryminał. Jego wcześniejsze powieści podobały się krytykom, ale nie były bestsellerami. Pisarz jest bardzo dobrze znany nie tylko polskim czytelnikom. Jego ostatnia książka „Patrz, jak spadam” to także kryminał, którego akcja rozgrywa się na Majorce.

KONKURS !
„Biały towar” – nowa powieść Mariusza Wollnego o Krakowie [KONKURS]

Ukazała się nowa powieść Mariusza Wollnego – znanego z książek, które w niezwykle barwny, ciekawy i skuteczny sposób popularyzują Polską historię, a w szczególności dzieje Krakowa („Kacper Ryx”, „Krwawa Jutrznia vel Kroniki Dymitriad”, „Był sobie król...”). Tym razem autor zaprasza w fascynującą podróż w czasie do Krakowa przełomu XIX i XX wieku.

ZOBACZ TAKŻE:
Nowy System Informacji Miejskiej – konsultacje społeczne Miasto planuje budowę nowych parkingów
„Mój świadomy wybór” – program doradztwa zawodowego dla szkół Czas na debiuty! Nabór do 7. edycji Nagrody Conrada
„Misery” w Teatrze BARAKAH Animowany świat na PLAY KRAKÓW
NASZE MIASTO SAMORZAD ODWIEDZ KRAKOW KULTURA BIZNES
NAUKA I EDUKACJA SPORT ŻYDOWSKI KRAKOW BIP
KRAKOW.PL