Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Krakowska Karta Miejska także w Szybkim Tramwaju

Przejazd Szybkim Tramwajem ułatwi także Krakowska Karta Miejska. Realizacja przedsięwzięcia stała się możliwa dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej.

Pierwsze automaty Krakowskiej Karty Miejskiej, zakupione w ramach unijnego projektu, pojawiły się na krakowskich ulicach we wrześniu 2007 roku. Pasażerowie, którzy posiadają Krakowską Kartę Miejską i aktywowali już na niej bilet w jednym z siedmiu punktów sprzedaży biletów okresowych MPK S.A., nie muszą już do nich wracać. Zamiast czekać w kolejce, bilet na kolejny miesiąc mogą doładować sami w jednym z 62 automatów, które stoją na krakowskich ulicach w różnych punktach miasta. Oprócz tego, w automatach krakowianie i turyści mogą dostać bilety jednorazowe i czasowe. Dostępne są w nich także informacje turystyczne. Wystarczy na ekranie dotykowym wybrać odpowiednią opcję, aby dowiedzieć się m.in. jak funkcjonuje krakowska komunikacja miejska, gdzie jest strefa płatnego parkowania oraz jakie wydarzenia kulturalne aktualnie odbywają się w Krakowie. Te informacje są wyświetlane w pięciu językach m.in. angielskim i niemieckim.

Od niedawna w sześciu automatach Krakowskiej Karty Miejskiej za zakup biletu okresowego pasażerowie mogą płacić kartą. Minimalna kwota transakcji to 20 złotych. Zapłata kartą za bilet jest bardzo prosta. Podobnie jak to było do tej pory najpierw pasażerowie muszą wybrać rodzaj biletu jaki chcą wykupić. Gdy już to zrobią pojawi się opcja zapłaty albo gotówką albo kartą. Jeżeli pasażer wybierze opcję zapłaty kartą, to po prawidłowym przeprowadzeniu transakcji automat wydrukuje potwierdzenie zapłaty (podobnie jak ma to miejsce po zapłacie kartą w sklepach).

Czytnik kart oraz klawiatura do wpisywania PIN-u zostaną zamontowane po lewej stronie automatu.

Lokalizacja automatów z czytnikami kart płatniczych:

1. Ul. Pawia (obok Galerii Krakowskiej)
2. Pl. Wszystkich Świętych
3. Ul. Lubicz (obok Dworca Głównego)
4. Ul. Westerplatte (obok Poczty Głównej)
5. Ul. Dunajewskiego (obok teatru Bagatela)
6. Ul. Brożka 3 (budynek MPK S.A.).

Operacje wykonywane w automacie są całkowicie bezpieczne. Nie ma żadnego zagrożenia, aby ktoś, kto np. doładowuje KKM w automacie straci swoje pieniądze. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości podczas zakupu biletu w automacie zawsze jest możliwość powiadomienia o tym pracowników krakowskiego przewoźnika. Na podany na wszystkich automatach numer telefonu 82 95 można zadzwonić nawet w środku nocy.

Krakowska Karta Miejska w liczbach:

System Krakowskiej Karty Miejskiej składa się z 62 automatów, 300 tys. kart oraz 80 czytników do ich kontroli. Wartość całego projektu wyniosła 7,5 mln zł netto, z czego 75 proc. pochodziło z funduszy europejskich a pozostałe 25 proc. zapłaciło MPK S.A.

O tym, że Krakowianie cenią sobie wygodę samodzielnego doładowania KKM w automatach świadczy liczba osób, które każdego miesiąca korzystają z automatów.

Obecnie po roku funkcjonowania systemu, KKM posiada już prawie 213 tys. pasażerów. Od początku funkcjonowania systemu, czyli od 1 września 2007 roku, wykonano w automatach ponad 750 tys. operacji przedłużenia ważności biletu okresowego. Każdego miesiąca z automatów korzysta ok. 10 tys. pasażerów.

Więcej na stronie www.mpk.krakow.pl

pokaż metkę
Osoba publikująca: MARCIN FABER - Redakcja MPI
Podmiot publikujący: Kancelaria Prezydenta
Data publikacji: 2010-06-24
Data aktualizacji: 2010-06-24
Powrót