Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Ostra selekcja chętnych do Straży Miejskiej

PORZĄDEK. Do 31 marca Straż Miejska czekać będzie na chętnych, którzy chcieliby dołączyć do tej formacji. Wymagania stawiane przyszłym funkcjonariuszom są wysokie, o czym przekonało się już wielu kandydatów.

W Krakowie pracuje obecnie 400 strażników (ponadto administracja - stanowiska cywilne - liczy 63 osoby); w ubiegłym roku odeszło około 25 osób, przy czym większość z własnej woli. Straż Miejska, według zaleceń Rady Miasta Krakowa, ma mieć docelowo około 600 funkcjonariuszy. Na razie nie ma jednak co na to liczyć, głównie ze względów finansowych; potrzebne są pieniądze nie tylko na etaty, ale potrzebne byłoby także miejsce dla strażników. - Obecnie staramy się o pozyskanie 52 kandydatów na funkcjonariuszy - podaje Marek Anioł, rzecznik krakowskiej Straży Miejskiej.

Już kilka tygodni temu rozpoczął się nabór do tej służby i miał się skończyć 18 marca. Został jednak przedłużony do 31 marca, choć chętnych było już bardzo dużo. - Dotychczas zgłosiło się blisko 220 osób, w tym ponad 60 kobiet. Już gdy wpływały podania odbywała się wstępna weryfikacja; sprawdzane były nie tylko składane dokumenty, ale przeprowadzano też m.in. test z wiedzy o zadaniach tej służby, a także test sprawnościowy na sali gimnastycznej. Były też już prowadzone rozmowy z psychologiem. Ponieważ już w czasie tej wstępnej selekcji odpadło dużo kandydatów - zdecydowaliśmy się na przedłużenie naboru. Musimy wyłonić taką grupę, z której ostatecznie uda się wybrać 52 przyszłych strażników - dodaje Marek Anioł. Wszyscy zakwalifikowani do kolejnego etapu rozpoczną kurs podstawowy, a pierwsi nowi strażnicy mogą się pojawić późnym latem.

Kandydat musi mieć ukończony 21 rok życia, przynajmniej wykształcenie średnie, nienaganną opinię, być sprawnym pod względem fizycznym i psychicznym. Poszukiwane są m.in. osoby z wykształceniem wyższym (prawo, administracja, zarządzanie bezpieczeństwem, ochrona środowiska), znające języki obce, topografię Krakowa, mające prawo jazdy kat. B. Powinny mieć także m.in. "umiejętność podporządkowania się szczególnej dyscyplinie służbowej", pracy w grupie, odporność na stres, a preferowani będą kandydaci posiadający co najmniej 180 cm wzrostu.

Przyszły strażnik będzie pracował na trzy zmiany (8 lub 12 godzin), może liczyć na wynagrodzenie zasadnicze od 1400 do 3000 zł, a także na dodatek za staż pracy, dopłatę do godzin nocnych, nadliczbowych, premię regulaminowa i nagrody kwartalne. Szczegółowe informacje są dostępne w Referacie Kadr (tel. 12 68-82-202 oraz na: www.bip.krakow.pl/?dok_id=30641&bip_id=33).

Gdy w ubiegłym roku przeprowadzono nabór (szukano 20 strażników) - o jedno miejsce ubiegało się dziesięć osób. - Dla naszej jednostki najważniejsze jest, aby osoby starające się o pracę w Straży Miejskiej Miasta Krakowa, były świadome swojego wyboru. Tym bardziej, iż zdajemy sobie sprawę, że pełnienie służby jest zadaniem trudnym, wyczerpującym, a często niewdzięcznym - dodaje Marek Anioł.

(J.ŚW)

pokaż metkę
Osoba publikująca: OLGA SOLARZ
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2011-03-23
Data aktualizacji: 2011-03-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź