Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Targi Bożonarodzeniowe na Rynku. Co nas jeszcze czeka?

W sobotę rozpoczęły się na Rynku Głównym Targi Bożonarodzeniowe. Impreza potrwa do 26 grudnia. Sprawdź, co będzie się działo.

W sobotę w południe prezydent Jacek Majchrowski otworzył oficjalnie Targi Bożonarodzeniowe. W tym roku świąteczne miasteczko stanęło po wschodniej stronie Rynku, obok pomnika Adama Mickiewicza. Handlarzom udostępniono 55 kiosków. Znajdziemy w nich m.in. ozdoby choinkowe, świąteczne stroiki, a także wyroby ceramiczne, wyroby z drewna, wełny, sukna, szkło artystyczne, biżuterię i rozmaite pamiątki. Na targach nie zabrakło świątecznych łakoci - prażonych orzechów w karmelu, marcepana czy pierników. Ustawiono też cztery punkty gastronomiczne i cztery beczki z grzańcem galicyjskim. Organizatorami imprezy są Krakowska Kongregacja Kupiecka, Fundacja Promocji Kultury Miasta Krakowa oraz firma Artim Sp. z o.o. Partnerem wydarzenia jest Urząd Miasta Krakowa.

Organizowane w okresie adwentu Targi Bożonarodzeniowe to powrót do handlowych tradycji Rynku Głównego. Targi odbywały się na Rynku od stuleci.

Podczas sobotniej inauguracji Fundacja Polonia Celeberrima przedstawiła legendę o Św. Mikołaju. Od rana, dzieci pisały listy do Św. Mikołaja.

2 grudnia na Rynku zaprezentują się twórcy szopek. Pod estradę przybędą w barwnym korowodzie. Potem odbędzie się koncert kolęd i pastorałek.

3 grudnia zostanie zaprezentowany dukat krakowski, nawiązujący do legendy o smoku wawelskim, a około godziny 16 przez Kraków przejdzie pochód stu 100 Mikołajów, zorganizowany przez młodzież z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego. Święci Mikołajowie wyruszą z placu Matejki odwiedzając m.in. pomnik Grunwaldzki z figurą Mikołaja Trąby, pomnik Mikołaja Kopernika, Mikołaja Zyblikiewicza oraz restaurację Mikołaja Wierzynka. Około godz. 18 pochód zatrzyma się pod Urzędem Miasta, gdzie powita Św. Mikołaja z Rovaniemi (przybędzie do Krakowa w asyście ok. 250 motocyklistów w mikołajowych przebraniach).

5 grudnia ok. godz. 15 motocykliści ponownie wjadą na Rynek Główny, asystując Św. Mikołajowi, który wręczy paczki dzieciom z domów dziecka. Potem na scenie rozpocznie się impreza mikołajowa - będą występy, gry i zabawy. W planie imprez towarzyszących targom znalazły się również "Jasełka według Lucjana Rydla" - w wykonaniu grupy teatralnej "Adalex" (18 grudnia o godz. 18).

19 grudnia o godz. 17 będzie okazja, aby wspólnie z artystami z "Loch Camelot" zaśpiewać kolędy i zobaczyć Korowód Kolędniczy, w którym weźmie udział ok. 15 amatorskich folklorystycznych grup kolędniczych.

dah
pokaż metkę
Osoba publikująca: WIESŁAW SZCZUREK
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2010-11-29
Data aktualizacji: 2010-11-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź