Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Pierwsza hala dla Cracovii

W sobotę otwarto stadion Cracovii. Na tym jednak nie koniec inwestycji dla "Pasów". W tym roku ma się rozpocząć budowa hali 100-lecia Cracovii. Nie wiadomo na razie natomiast, kiedy ruszy budowa kolejnej hali dla MKS Cracovia, która ma powstać przy stadionie.

- Pozwolenie na budowę hali 100-lecia Cracovii jest jeszcze ważne i prezydent Krakowa planuje rozpoczęcie inwestycji w najbliższym czasie. W tegorocznym budżecie zarezerwowano na nią milion złotych - informuje Józef Lassota, prezes KS Cracovia. Wielosekcyjny klub, który jest obecnie pozbawiony bazy sportowej, ma być gospodarzem obiektu.

- W tym roku mają zostać wykonane prace ziemne związane m.in. z doprowadzeniem sieci ciepłowniczej. W przyszłym roku zamierzamy kontynuować inwestycję - informuje Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Miasto cały czas szuka możliwości dofinansowania inwestycji. - Szukamy inwestora, który mógłby zrealizować inwestycję na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego. Prowadzimy w tej sprawie rozmowy - mówi dyrektor Kowal.

Koszt budowy hali wstępnie oszacowano na ok. 32 mln zł. Miasto liczy jednak na to, że oferty w przetargu mogą opiewać na niższe kwoty.

W sprawie dofinansowania przedsięwzięcia prowadzone są również rozmowy z Ministerstwem Sportu i Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. - Hala będzie także pełnić funkcję Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych. Jak się już inwestycja zacznie, to się ją skończy. Mam nadzieję, że zostanie zrealizowana w ciągu dwóch najbliższych lat - mówi prezes Lassota.

W konkursie na koncepcję Hali 100-lecia Cracovii wraz z Centrum Sportu Niepełnosprawnych zwyciężyła propozycja Biura Projektów Lewicki Łatak. Hala ma powstać przy al. Focha (u zbiegu z ul. Emaus i Rudawy), na obszarze tzw. Małych Błoń. Hala ma mieć wielofunkcyjne boisko oraz widownię na około 800 osób. Powstanie także m.in. zaplecze szatniowo-sanitarne, siłownia, pomieszczenia wielofunkcyjne i kawiarnia. Będzie to obiekt o wysokim standardzie. Mają z niego korzystać zarówno zawodnicy KS Cracovia, jak i mieszkańcy Krakowa, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci, młodzieży oraz osób niepełnosprawnych. W hali mają się odbywać przedsięwzięcia o charakterze sportowym, konferencje, widowiska, wystawy i koncerty. Przy hali zaplanowano parking na 100 samochodów.

Wraz z projektem stadionu Cracovii powstała także koncepcja budowy jeszcze jednej hali sportowej MKS Cracovia (jest spółką zarządzającą obecnie sekcjami piłki nożnej i hokeja na lodzie mężczyzn). Nowa hala z widownią dla ok. 2,6 tys. osób ma powstać w południowo-wschodnim narożniku stadionu Cracovii. Teren na tę inwestycję został zarezerwowany. Obecnie wyznaczono tam miejsca parkingowe. Wraz z halą powstałyby podziemny parking. Budowa hali przy stadionie planowana jest po 2012 r. Miasto nie ma na razie pieniędzy na tę inwestycję. Szansą na jej realizację byłoby pojawienie się prywatnego inwestora.

(TYM)

pokaż metkę
Osoba publikująca: WIESŁAW SZCZUREK - Redakcja MPI
Podmiot publikujący: Kancelaria Prezydenta
Data publikacji: 2010-09-29
Data aktualizacji: 2010-09-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź