Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Centrum Kongresowe ICE: zakończono budowę podziemi

Kończy się kolejny etap prac przy budowie Centrum Kongresowego ICE. We wtorek, 25 września plac budowy jednej z najważniejszych inwestycji Krakowa wizytował Prezydent Jacek Majchrowski.

„Na dziś gotowa jest część podziemna obiektu, a więc ściana szczelinowa, płyta fundamentowa i konstrukcja obiektu poniżej poziomu 0. Całość została wzmocniona i uszczelniona. Fundament jest gotowy do rozpoczęcia budowy naziemnej części Centrum" – informowała podczas wizytacji placu budowy Anna Biziorek, kierownik projektu Centrum Kongresowe ICE. Ten etap prac już się rozpoczął. „Sukcesywnie usuwane są tzw. kotwy stabilizujące. Przygotowywane są zbrojenia pod konstrukcję naziemną" – mówiła Anna Biziorek.

Ze sprawnej realizacji inwestycji zadowolony był Prezydent Jacek Majchrowski. „Roboty przebiegają bez opóźnień, a poszczególne segmenty prac postępują zgodnie z harmonogramem. Bryła Centrum Kongresowego powinna być gotowa za rok. W dalszej kolejności rozpoczną się prace wykończeniowe wewnątrz obiektu" – wskazywał Prezydent Krakowa.

Przypomnijmy, że budowa Centrum Kongresowego ICE rozpoczęła się w październiku 2010 roku od realizacji ściany szczelinowej o łącznej długości 401 metrów i grubości od 80 do 100 cm. Ta część konstrukcji, której wykonawcą była firma Warbud SA, to ściana boczne podziemnej części budynku, stanowiąca nieprzepuszczalną barierę dla wód gruntowych. W ramach tego etapu inwestycji wykonawca, usunął też m.in. kolidujące z obiektem zbrojenie terenu, wykonał zabezpieczenie skarp oraz odwodnienie wykopu.

II etap prac, którego wykonawcą jest konsorcjum Budimex S.A. oraz Ferrovial Agroman S.A., rozpoczął się jesienią zeszłego roku. Do końca 2011 roku wykonawca ustabilizował ścianę szczelinową za pomocą kotew gruntowych (194 szt.), sukcesywnie odkrywając ją  do założonego poziomu dna obiektu zlokalizowanego na głębokości -9,50 m. Następnie wykonano wzmocnienie gruntu pod płytę fundamentową za pomocą pali żelbetowych (1519 szt. o zmiennej długości od 12 - 14 m), wylano beton, a całą zalaną powierzchnię wylewni oraz głowice pali zaizolowano.

Na tak przygotowanym podłożu rozpoczęto wykonanie płyty fundamentowej, którą zakończono we wrześniu. Obecnie trwa ciągły monitoring ściany szczelinowej, poziomu wód gruntowych oraz wpływu budowy na sąsiadujące obiekty. Nad całością prac prowadzony jest nadzór archeologiczny.

Koszt II etapu prac, których wykonawcą jest konsorcjum  Budimex S.A. oraz Ferrovial Agroman S.A., wyceniono na około 317 mln złotych brutto. Inwestycja otrzymała dofinansowanie z funduszy unijnych w wysokości około 80 mln złotych, w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Termin zakończenia budowy to trzeci kwartał 2014. Oznacza to, że za trzy lata uruchomiony zostanie największy w naszym regionie obiekt kongresowo-koncertowy. Jego operatorem będzie Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Mimo że termin uruchomienia Centrum Kongresowego ICE planowany jest na jesień 2014 roku, obiekt już obecnie budzi zainteresowanie jako miejsce na organizację wydarzeń kongresowych. Na 2015 rok potwierdzone są trzy rezerwacje od podmiotów z branży medycznej i rolniczej. Wydarzeniem, które odbędzie się w Centrum ICE w 2015 roku będzie też kolejna edycja prestiżowej konferencji TEDx, czyli forum wymiany myśli i poglądów z takich dziedzin, jak nauka, innowacja, biznes, kultura czy sztuka.

Duża popularność Centrum Kongresowego ICE to efekt intensywnej promocji tego obiektu na europejskich i światowych targach branżowych. Warto tu wymienić chociażby targi EIBTM w Barcelonie - jedna z najważniejszych imprez targowych w turystyce biznesowej. Oferta Centrum ICE prezentowana jest też podczas międzynarodowych szkoleń dla organizatorów kongresów, a także przy okazji wszystkich większych zjazdów i konferencji w Krakowie. (M)

 

Projekt współfinansowany przez Unie Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego programu Operacyjnego na lata 2007-2013

 

_MG_5602.jpg
_MG_5626.jpg
_MG_5637.jpg
_MG_5693.jpg
_MG_5698.jpg
_MG_5701.jpg
_MG_5602.jpg
_MG_5626.jpg
_MG_5637.jpg
_MG_5693.jpg
_MG_5698.jpg
_MG_5701.jpg
pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA WAŚKOWSKA
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat