Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Możesz płacić niższy czynsz

Uwaga! Najemcy gminnych lokali mieszkalnych mogą składać wnioski o obniżkę czynszu. Wysokość ulgi może wynieść nawet do 70 %.

Do obniżki uprawnieni są najemcy, których dochód na jedną osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza maksymalnie  225 % najniższej emerytury (gospodarstwo jednoosobowe) i 175% najniższej emerytury (gospodarstwo wieloosobowe). Wysokość obniżki, zależnie od dochodu,  może wynieść od 15 do 70 %.  Co istotne, najemca nie może posiadać zaległości w opłatach za używanie lokalu, chyba, że za zgodą wynajmującego spłaca zaległości w ratach.

O obniżkę nie mogą się ubiegać mieszkańcy lokali socjalnych oraz wynajętych w drodze aukcji na zasadach czynszu wolnorynkowego. Nie ma natomiast znaczenia powierzchnia mieszkania.

By ubiegać się o obniżkę,  należy złożyć odpowiedni wniosek. Do formularza trzeba dołączyć deklarację o wysokości dochodów członków gospodarstwa domowego za okres trzech miesięcy kalendarzowych poprzedzających datę złożenia kompletnego wniosku oraz dokumenty potwierdzające źródła i wysokość dochodów w niej wykazanych. Po pozytywnym rozpatrzeniu sprawy, obniżka zostaje przyznana na rok, z możliwością przedłużenia.

Szczegółowe informacje można uzyskać w Zarządzie Budynków Komunalnych w Krakowie (os. Złotej Jesieni 14, pok. nr 58), pod numerem telefonu 12 616-61-85 oraz mailowo: obnizka.czynszow@zbk.krakow.pl. Szczegółowe informacje dostępne są także pod adresem: http://www.zbk.krakow.pl/obnizka_czynszu.html.

Wnioski o obniżkę czynszu można składać w Biurach Obsługi Mieszkańców Zarządu Budynków Komunalnych, w siedzibie Zarządu Budynków Komunalnych os. Złotej Jesieni 14, piętro III, pok. 58, tel. 12 616 61 85 oraz za pośrednictwem poczty na adres Zarządu Budynków Komunalnych (os. Złotej Jesieni 14). (JD)

pokaż metkę
Osoba publikująca: OLGA SOLARZ
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat