Komunikacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Przed nami drugi panel obywatelski w Krakowie

Już wkrótce mieszkańcy będą decydować o kierunkach polityki transportowej miasta. Trwają bowiem prace przygotowawcze do Krakowskiego Panelu Transportowego.

Krakowski Panel Transportowy
Fot. krakow.pl

Krakowski Panel Transportowy odbędzie się w dniach: 4–5 marca, 18-19 marca, 1 kwietnia 2023 r.

Panel to forma konsultacji, która pozwala na wypracowanie rekomendacji dla administracji publicznej w istotnych społecznie obszarach przez losowo wyłonioną, reprezentatywną grupę obywateli. Jest ona bardziej skuteczna niż typowa ankieta czy sondaż, ponieważ jest bardziej pogłębiona i może poruszać więcej tematów.

Mieszkańcy, którzy zostaną uczestnikami panelu będą dyskutować wokół zagadnień dotyczących kierunków rozwoju komunikacji publicznej, polityki parkingowej oraz jak poprawić zarządzanie ruchem w mieście, w tym jak zmniejszyć emisję z transportu i jakie rozwiązania powinno wybrać miasto, aby optymalizować wykorzystanie różnych środków transportu.

 

Uczestnicy panelu będą wyłonieni drogą losowania, aby zapewnić możliwie reprezentatywną grupę mieszkańców Krakowa. Paneliści wypracują konkretne rozwiązania w oparciu o przekazaną im wiedzę w tym temacie, uczestnicząc w spotkaniach z ekspertami i stronami oraz zapoznając się z ich stanowiskiem.

Dla właściwego przebiegu procesu konsultacyjnego zostanie powołany zespół koordynujący Krakowski Panel Transportowy. Jednym z kluczowych zadań tego zespołu będzie weryfikacja powstałych w toku dyskusji rozwiązań pod względem formalno-prawnym, merytorycznym i finansowym. Ostateczne rekomendacje zostaną poddane głosowaniu panelistów. Te, które uzyskają minimum 80-proc. poparcie i leżą w kompetencjach samorządu, prezydent uzna za wiążące i będą one sukcesywnie wdrażane.

 

Operatorami i moderatorami panelu transportowego są wyłonione w konkursie dwie organizacje pozarządowe Fundacja Pole Dialogu oraz Fundacja Optimum Pareto.

To już drugi panel obywatelski organizowany przez Urząd Miasta Krakowa, w którym uczestniczyć będą krakowianie. Pierwszy odbywał się w 2021 roku i poświęcony był zmianom klimatu oraz neutralności klimatycznej miasta. Rekomendacje powstałe w ramach tych konsultacji są aktualnie wdrażane.

pokaż metkę
Autor: Emilia Król
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-12-22
Data aktualizacji: 2023-01-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź