Logo karnet

Matinées – koncerty edukacyjne dla juniorów i seniorów

Data:
2019-06-12
Miejsce:
Aula bł. Jakuba, ul. Franciszkańska 4
Kategoria:
Muzyka klasyczna

Gdy patrzymy na ekspresjonistyczny obraz, nie mówimy, że namalowany na nim dom jest krzywy. Ponieważ to nie jest dom, ale owoc wrażliwości artysty. Sztuka przetwarza rzeczywistość pokazując, że każdą opowieść można snuć na wiele różnych sposobów. W ten sposób otwiera umysły, rozwija wyobraźnię. To nie przypadek, że społeczeństwa silne ekonomicznie mają intensywne i autonomiczne życie kulturalne. Otwarte umysły są zdolne do innowacji, a innowacja oznacza dobrobyt. Muzyka klasyczna to międzynarodowa dziedzina sztuki wzbogacona o lokalną wrażliwość. Jest elementem europejskiej tożsamości i częścią życia kulturalnych ludzi, ponieważ inspiruje w sposób wyjątkowy. Mozart, Beethoven, Chopin, Mahler, Szymanowski, Strawiński to sieć łączności kulturowej i paszport do współczesnego, cywilizowanego, kulturalnego, innowacyjnego świata.

W zainaugurowanym w 2012 roku cyklu Matinées – koncerty dla juniorów i seniorów Capella Cracoviensis oferuje bezpośrednie spotkania z najciekawszymi artystami pracującymi z zespołem w połączeniu z muzyką, która zawsze jest na pierwszym planie. To nie wiedza muzyczna jest tutaj priorytetem, lecz wprowadzenie młodzieży w świat kultury, kultury jako sposobu bycia, z koncertem jako środkiem albo pretekstem. Chodzi zresztą o młodzież w wieku dowolnym, gdyż koncerty pomyślane jako matinée (odbywają się o godzinie 11.00) adresowane są i do juniorów, i do seniorów. Pierwszych prowadzić na nie mogą szkoły, drudzy mogą przyjdą z pierwszymi.

Każdy koncert jest spotkaniem nie tylko z podanym na tacy utworem muzycznym, lecz także z procesem jego powstawania, z jego konotacjami artystycznymi, skojarzeniami z innymi dziełami sztuki, ich rolą w życiu ludzi dawniejszych i dzisiejszych, a także z ciekawymi osobowościami, które będą koncerty prowadzą. Różnorodność prelegentów (a może raczej animatorów) gwarantuje najróżniejsze spostrzeżenia i sposoby patrzenia na muzykę, sztukę, literaturę, obyczaje i ich miejsce w dniu codziennym, czyli to, co tworzy zjawisko zwane kulturą.

Nie objaśniamy form, czy struktur dźwiękowych, ale przyzwyczajamy dzieci i młodzież do chodzenia na koncerty. Chcemy, by znaleźli przyjemność w atmosferze koncertu, by odkryli emocje zawarte w prezentowanych dziełach. Chcemy ich zwabić na koncert obietnicą przyjemności. Nie chcemy ludzi wykluczać, tracić ich poprzez muzykologiczne wywody. Chcemy ich spotkać, znaleźć, zaprosić na koncert i pokazać im, że to jest przyjemne. Koncerty poprzedzamy krótkim wprowadzeniem zawierającym jedynie podstawowe informacje: konteksty, inspiracje, funkcje. Nasza publiczność ma szansę zachwycić się czystym pięknem - arcydziełami muzyki klasycznej wykonywanymi z całą starannością od początku do końca – zapraszają organizatorzy.

Koncerty rozpoczynają się o godzinie 11.00 i trwają około jednej godziny wraz z komentarzem.

8 maja 2019
Giovanni Battista Pergolesi: Msza F-dur „Missa Romana”
Magdalena Łukawska sopran solo
Dorota Dwojak-Tlałka alt solo
Chór Capelli Cracoviensis
Capella Cracoviensis na historycznych instrumentach
Jan Tomasz Adamus organy / dyrygent

15 maja 2019
Beethoven Mozart Haydn
Wioletta Fluda fortepian

22 maja 2019
Carlo Gesualdo da Venosa: Madrygały
Capella Cracoviensis

29 maja 2019
Historia symfonii: Mozart & Schubert
Capella Cracoviensis na historycznych instrumentach

5 czerwca 2019
Muzyka i literatura
Karl Ditters von Dittersdorf – Symfonie (wg Owidiusza)
Capella Cracoviensis na historycznych instrumentach

12 czerwca 2019
A cappella: Lassus Mendelssohn Brahms Szymanowski
Chór Capelli Cracoviensis

  • Wyślij znajomemu
  • Dodaj do ulubionych

Kalendarz kulturalny