Logo karnet

Śladami Pamięci

Data:
2016-07-01 - 2050-07-01
Miejsce:
Żydowskie Muzeum Galicja, ul. Dajwór 18
Kategoria:
Wystawy stałe

Współczesne spojrzenie na żydowską przeszłość Polski. Wystawa stała w Żydowskim Muzeum Galicja jest efektem twórczej współpracy pomiędzy Chrisem Schwarzem i Jonathanem Weberem (Przewodniczący UNESCO ds. Studiów Żydowskich i Międzywyznaniowych, Uniwersytet w Birmingham, Wielka Brytania). Poświęcając projektowi ponad 12 lat, zebrali oni materiał, który umożliwia zupełnie nowe spojrzenie na żydowską przeszłość.

Sekcja 1: Świadectwo ruin
Fotografie ukazują stereotypowy obraz zniszczenia. Jednak stereotyp to nie tylko wyobrażenie, ale i częściowe odbicie rzeczywistości - sfotografowane obiekty i miejsca rzeczywiście istnieją.

Sekcja 2: Żydowska kultura, jaką niegdyś była
Część druga koncentruje się na kulturze żydowskiej, jaką była przed zagładą. Na terenie Galicji wciąż można znaleźć oznaki siły o splendoru cywilizacji żydowskiej.

Sekcja 3: Holokaust. Miejsca zagłady

Trzecia część wystawy pokazuje miejsca, w których dokonała się zagłada, podkreślając to, czego można się w Polsce dowiedzieć na temat bestialstwa wojennych zbrodni. Chcemy nie tylko pokazać powszechnie znane symbole ludobójstwa, lecz także pomóc odwiedzającym zrozumieć istotę Holokaustu.

Sekcja 4: Jak zapamiętywana jest przeszłość
W części czwartej autorzy analizują powojenne procesy, szczególną uwagę kierując na te, które wpłynęły na zachowanie pamięci o żydowskiej kulturze Galicji.

Sekcja 5: Ludzie tworzący pamięć

Inaczej niż wcześniejsze sekcje, ta ukazuje ludzi w różny sposób zaangażowanych w tworzenie pamięci. Wierzymy, że to zakończenie przynosi nadzieję, a pamięć o przeszłości pozwala kształtować przyszłość i nadawać jej właściwy kierunek.

 

  • Wyślij znajomemu
  • Dodaj do ulubionych

Kalendarz kulturalny