Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
  • Data:

    2009-09-06 - 2009-09-20

Organizatorzy:
  • Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Oddział Pałac Krzysztofory


W 2009 roku mija setna rocznica śmierci wielkiej aktorki Heleny Modrzejewskiej. Z tej okazji Muzeum Historyczne Miasta Krakowa przygotowało wystawę pt. „Helena Modrzejewska (1840-1909) – z miłości do sztuki”. Wystawa będzie czynna do 20 września w Pałacu Krzysztofory. W zamyśle organizatorów prezentowana ekspozycja ma przypomnieć postać tej niezwykłej artystki, która zdobyła uznanie krytyki i publiczności po obu stornach oceanu. Była niekwestionowaną „gwiazdą dwóch kontynentów” - Europy i Ameryki. Twórcy wystawy zapraszają nas do odwiedzenia miejsc, w których dorastała Modrzejewska, w sposób plastyczny opowiadają o kolejnych etapach jej kariery artystycznej, zapoznają nas z jej największymi rolami. Co więcej, poznajemy Modrzejewską także jako wielką polską patriotkę, feministkę walcząca o prawa kobiet, a nawet jako silną „kobietę interesu”. Przede wszystkim jednak wystawa w niecodzienny sposób próbuje odtworzyć ulotną sztukę teatru, pokazać piękno i harmonię ról prezentowanych przez aktorkę.

We wrześniu ekspozycji towarzyszyć będzie szereg imprez, które pozwolą jeszcze bliżej poznać postać Wielkiej Artystki Teatru.

6 września o godzinie 11.00 organizatorzy zapraszają wszystkie dzieci na teatralną niedzielę do Pałacu Krzysztofory. Razem z bajkowym Krzysztoforkiem i muzealnym przewodnikiem dzieci odbędą podróż po wystawie. Następnie aktorka wcielająca się w postać Heleny Modrzejewskiej przeczyta bajkę, napisaną przez artystkę specjalnie dla swoich wnuków. Spotkanie zakończą interaktywne warsztaty sceniczne po hasłem „I ty możesz zostać aktorem” prowadzone przez artystów Teatru Otwartego. Dla wszystkich przygotowano słodkich poczęstunek.

9 września o godzinie 12.00 w Pałacu Krzysztofory, w Sali Fontany odbędzie się wykład profesora Dariusza Kosińskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego pt. „Helena Modrzejewska a teatr XIX wieczny”. Autor wykładu w interesujący sposób opowie o aktorstwie Heleny Modrzejewskiej, omówi te cechy jej talentu, które sprawiły, że została ona okrzyknięta największą ówczesną artystką dramatyczną. Prelekcji towarzyszyć będzie prezentacja multimedialna.

14 września o godzinie 17.00 w Pałacu Krzysztofory, w Sali Fontany zorganizowany zostanie panel dyskusyjny „Od Julii do lady Makbet – aktorek zmagania z Szekspirem”. W spotkaniu wezmą udział krakowskie aktorki Anna Polony, Anna Lutosławska, Dominika Bednarczyk, które grały w rolach z repertuaru szekspirowskiego. Opowiedzą o pracy nad przygotowaniem swoich szekspirowskich kreacji, o trudnościach związanych z analizą dzieł tego angielskiego dramaturga.

18 września od 17.00 do 24.00 zapraszamy do Pałacu Krzysztofory na uroczysty finisaż wystawy „Helena Modrzejewska (1840-1909) – z miłości do sztuki”. Tego wieczoru o godz. 19.00 publiczności obejrzy spektakl przygotowany przez Teatr KTO pt. „Krótka opowieść o Helenie Modrzejewskiej” autorstwa Wojciecha Graniczewskiego. Po przerwie scena ze spektaklu „Madame” autorstwa Ewy Lachnit w wykonaniu Beaty Malczewskiej i Macieja Słoty. Potem nastąpi nocne zwiedzanie wystawy wraz ze słodkim poczęstunkiem.

20 września o godzinie 12.00 w Pałacu Krzysztofory, w Sali Fontany przeprowadzony zostanie konkurs dotyczący życia i kariery Heleny Modrzejewskiej. Główną nagrodą jest dwuosobowa wycieczka na Ukrainę. Turniej składał się będzie z dwóch etapów: pisemnego i ustnego. Uczestnicy odpowiedzą na pytania dotyczące wystawy i zgromadzonych na niej obiektów. Część zagadnień zostanie przygotowana w oparciu o artykuły zamieszczone w katalogu towarzyszącym wystawie. Konkurs jest adresowany do młodzieży od 15 roku życia, studentów, a także dla osób dorosłych.