Wielkanocny Festiwal Tradycji i Obrzędu

Data:
2013-03-24
Adres:
ul.Wietora 15, Kraków

Niedziela Palmowa tuż tuż! Już dziś warto zaplanować ten wyjątkowy dzień, aby spędzić go rodzinnie, na ludowo i z przytupem! Dla wszystkich oczekujących z niecierpliwością Świąt Wielkanocnych Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży przygotowało wyjątkowe wydarzenie – wielkanocne tradycje, obrzędy, zwyczaje i wierzenia w prawdziwie artystycznej oprawie przy udziale twórców ludowych, artystów, dzieci, młodzieży, mieszkańców miasta i okolic oraz turystów.

24 marca 2013 r. odbędzie się kolejna edycja Wielkanocnego Festiwalu Tradycji i Obrzędu, który już od jedenastu lat towarzyszy mieszkańcom Krakowa w Niedzielę Palmową. Czekają na Was warsztaty artystyczne, występy zespołów regionalnych, wielkanocne konkursy, swoje umiejętności zaprezentują twórcy ludowi (wikliniarz, garncarz, koronczarki, hafciarki, twórcy rękodzieła artystycznego i rzeźbiarze), których dzieła zagoszczą w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży. W trakcie imprezy będzie można posłuchać występów kapel ludowych, obejrzeć widowisko oparte na staropolskich zwyczajach i obrzędach wielkanocnych. Pojawią się w nim najważniejsze obyczaje związane z przygotowaniami i afirmacją Świąt Wielkanocnych, m.in. gaiki-maiki, wieszanie śledzia i pogrzeb żuru, śmigus-dyngus, wykonywanie palm wielkanocnych, tradycyjne obrządki związane z kuchnią czy chodzeniem z kogucikiem.

Program XI Wielkanocnego Festiwalu Tradycji i Obrzędu obejmuje szereg działań związanych z tradycją, obyczajowością i zwyczajami świąt wielkanocnych oraz okresu przedświątecznego.

  • Wielkanocne warsztaty artystyczne.

Do wydarzeń wpisujących się w Festiwal należą warsztaty edukacyjne, na których dzieci, młodzież i dorośli mogą zapoznać się z technikami zdobienia i malowania pisanek, wykonywania wycinanek wielkanocnych i innych ozdób, przygotowywania baranków i palm wielkanocnych.

  • Występy zespołów regionalnych. Jak co roku zapraszamy na koncerty muzyki ludowej i występy zespołów regionalnych. Tym razem gościć będziemy m.in. Zespół Pieśni i Tańca Krakowiacy, a także Małe Słowianki z Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana.
  • Konkursy wielkanocne.

Z Wielkanocnym Festiwalem nieodłącznie związane są konkursy skierowane do wszystkich chętnych, ale przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Wśród nich znajdują się konkursy: na kartkę wielkanocną, na tradycyjną palmę wielkanocną oraz na wielkanocnego baranka. W czasie imprezy obejrzeć można również korowód palm wielkanocnych (uroczysty pochód z palmami przewidziany na godz. 11.00 z Placu Wolnica) wykonanych przez dzieci i młodzież.

Data: 2013-03-20 pokaż metkę
Osoba publikująca: JOANNA GWÓŹDŹ
Podmiot publikujący:
  • Wyślij znajomemu
  • Dodaj do ulubionych

Kalendarz kulturalny