X Wielkanocny Festiwal Tradycji i Obrzędu

Data:
2012-04-01
Adres:
Plac Wolnica ,

Dla wszystkich oczekujących z niecierpliwością Świąt Wielkanocnych Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży przygotowało wyjątkowe wydarzenie – wielkanocne tradycje, obrzędy, zwyczaje i wierzenia w prawdziwie artystycznej oprawie przy udziale twórców ludowych, artystów, dzieci, młodzieży, mieszkańców miasta i okolic oraz turystów, a wszystko na ludowo i z przytupem!

1 kwietnia odbędzie się kolejna jubileuszowa edycja Wielkanocnego Festiwalu Tradycji i Obrzędu, który już od dziesięciu lat gości na placu Wolnica w Niedzielę Palmową, a myślą przewodnią imprezy jest zachowanie różnorodności polskiego dziedzictwa kulturowego regionu Małopolski dla przyszłych pokoleń.

Wielkanocny Festiwal Tradycji i Obrzędu organizowany przez Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży na stałe wpisał się w krajobraz kulturalny Krakowa. Jego kolejne edycje odbywały się pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa, Małopolskiego Kuratora Oświaty oraz Marszałka Województwa Małopolskiego.

Program jubileuszowego X Wielkanocnego Festiwalu Tradycji i Obrzędu obejmuje szereg działań związanych z tradycją, obyczajowością i zwyczajami świąt wielkanocnych oraz okresu przedświątecznego, m.in.:

Warsztaty edukacyjne. Do wydarzeń wpisujących się w Festiwal należą warsztaty edukacyjne, na których dzieci, młodzież i dorośli mogą zapoznać się z technikami zdobienia
i malowania pisanek, wykonywania palm wielkanocnych oraz przyrządzania potraw stawianych na wielkanocnym stole.

Występy zespołów regionalnych. W ramach Festiwalu odbywają się koncerty muzyki ludowej i występy zespołów regionalnych. W tym roku gościć będziemy m.in. Małe Bartusie z Murzasichla oraz Zespół Pieśni i Tańca Krakowiacy, a także Chór Gospel Joyful Voice.

Konkursy wielkanocne. Z Wielkanocnym Festiwalem nieodłącznie związane są konkursy skierowane do wszystkich chętnych, ale przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Wśród nich znajdują się konkursy na kartki wielkanocne i plakat, tradycyjną palmę wielkanocną oraz dekorację wielkanocną.

Jarmark wielkanocny. Najważniejszym jednak elementem Festiwalu jest jarmark na placu Wolnica, który spaja te wszystkie elementy w całość. Można więc podczas imprezy plenerowej posłuchać występów kapel ludowych, obejrzeć widowisko obrzędowe oparte na staropolskich zwyczajach i obrzędach wielkanocnych z udziałem zespołów teatralnych, tancerzy i muzyków. Pojawiają się w nich najważniejsze staropolskie obyczaje związane z przygotowaniami i afirmacją Świąt Wielkanocnych, m.in. gaików-maików, pucheroków, wieszania śledzia i pogrzebu żuru, śmigusa-dyngusa, zdobienia jaj, wykonywania palm wielkanocnych, tradycyjnych obrządków związanych z kuchnią, chodzeniem z kogucikiem.

W czasie jarmarku obejrzeć można również korowód palm wielkanocnych wykonanych przez dzieci i młodzież, dzieła artystów i twórców ludowych: kowali, garncarzy, rzeźbiarzy ludowych, twórców ludowego rękodzieła artystycznego, malarzy na szkle, koronczarek, twórców tradycyjnych ozdób wielkanocnych i pisanek, pokazy tradycyjnego rękodzieła oraz kramy wielkanocne, a także symbolicznie podzielić się wielkanocnym jajkiem.

Program X Wielkanocnego Festiwalu Tradycji i Obrzędu
31 marca – 1 kwietnia 2012 r.

Sobota 31 marca, SCKM ul. Szeroka 16
- Rodzinne warsztaty edukacyjne:
warsztaty rękodzieła ludowego, malowanie pisanek, tworzenie palm i ozdób wielkanocnych, dekorowanie koszyczków itp.

Niedziela 1 kwietnia, Plac Wolnica w Krakowie
godz. 11.00–12.00
Jarmark wielkanocny
- Oficjalne otwarcie festiwalu.
- Występy zespołów ludowych

godz. 12.00–14.00
- Rozstrzygnięcie konkursów i przyznanie nagród:
- Konkurs na kartkę wielkanocną i plakat
- Korowód dorosłych i dzieci z palmami
- Konkurs na palmę wielkanocną
- Konkurs na dekorację wielkanocną
godz. 14.00–16.00
- Widowisko teatralne
- Występy zespołów
- Zakończenie Festiwalu

Ponadto:
godz. 11.00–16.00
- Artyści i twórcy ludowi:
Kowale, garncarze, rzeźbiarze ludowi, twórcy rękodzieła artystycznego ludowego, malarze, koronczarki, twórcy tradycyjnych ozdób wielkanocnych i pisanek, kraszanek, itp. (pokazy tradycyjnego rękodzieła  i ozdób wielkanocnych), warsztaty sztuki ludowej.
- Symboliczne dzielenie się jajkiem.

W związku z Jubileuszem Festiwalu w tym roku w Galerii Zdarzeń Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży odbędą się również dwie wyjątkowe wystawy - wystawa prac pokonkursowych oraz wystawa upamiętniająca poprzednie edycje Wielkanocnego Festiwalu Tradycji i Obrzędu.

Organizatorzy:

Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie
Data: 2012-03-21 pokaż metkę
Osoba publikująca: JOANNA GWÓŹDŹ
  • Wyślij znajomemu
  • Dodaj do ulubionych

Kalendarz kulturalny