Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
 • Data:

  2011-11-16 - 2012-04-22

 • Impreza biletowana:

  >

  Bilet normalny: 0 Bilet ulgowy: 0

 • Dodatkowe informacje:

  ceny biletów: normalny: 5 zł ulgowy: 4 zł zbiorowy/szkolny: 3,50 zł rodzinny: 10 zł

Organizatorzy:
 • Muzeum Historyczne Miasta Krakowa - Oddział Fabryka Oskara Schindlera

Tytuł wystawy nawiązuje do powiedzenia „wojna to męska rzecz”, które tradycja przypisuje Winstonowi Churchillowi. Wojna, jak pokazują prezentowane na ekspozycji losy 12 bohaterek, to również kobieca rzecz: odważne decyzje, brawurowe akcje i niebezpieczne zadania, jakich nie powstydziłby się niejeden męski bohater.

Wystawa włącza się w proces odzyskiwania pamięci kobiet i o kobietach w czasie okupacji w Krakowie przez pryzmat wybranych losów 12 niezwykłych osobowości. Historia miasta z punktu widzenia jego mieszkanek pokazuje inną kartę tej historii. Uzmysławia fakt, że dzieje miast, państw czy społeczeństw tworzą jednostki.

Na wystawę składają się odzyskane materiały, opowieści najbliższych, zaangażowanie rodzin. Niezwykłą wartość stanowi włączenie się do projektu potomków bohaterek oraz  osób ocalonych przez nie,  zarówno tych mieszkających w Polsce, jak i w Izraelu oraz w Stanach Zjednoczonych. Nie tylko użyczyli oni rodzinnych pamiątek i dzielili się wiedzą o swoich najbliższych, ale są również autorami lub współautorami biogramów swoich matek i babek. Cenne i ważne są wspomnienia żyjących bohaterek Geni Manor i Miriam Akavii z Izraela.