Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Logo wydarzenia
  • Data:

    2011-09-22 - 2011-09-26

Prezentowany przez Kino Pod Baranami we współpracy z Instytutem Cervantesa w Krakowie przegląd "Kobiety za kamerą. Reżyserki hiszpańskie" stanowi próbę przybliżenia twórczości kobiecej w kontekście sztuki filmowej. Jest kontynuacją projektu Kobiety za i przed Kamerą" zapoczątkowanego trzy lata temu. Obecna edycja projektu, wymyślona przez Martę Belaustegui, dyrektorkę Międzynarodowego Festiwalu z Cuenki „Kobiety za kamerą”, przybliży twórczość hiszpańskich reżyserek sięgających po różne środki wyrazu – film krótko i długometrażowy oraz dokument.

Przegląd rozpocznie prezentacja dzieł reżyserek specjalizujących się w krótkim metrażu. Wśród nich znajdzie się m.in. film Isabeli de Campo, „Kłamie” („Miente”), nagrodzony w 2009 roku prestiżową Nagrodą Goya przez Hiszpańską Akademię Sztuki Filmowej. Drugiego dnia przeglądu zaprezentowane zostanie dzieło reżyserki, scenarzystki, producentki i prezeski jednego z najważniejszych w świecie studia filmów dokumentalnych Daedalus Productions, Niny Rosenblum, pt. „Zahira: ta, która rozkwita” (Zahira: la que florece”). Film opowiada o doświadczeniach Zahiry Obaya, 21-letniej ofiary zamachów w Madrycie z 11 marca 2004 roku. W programie znajdzie się również fascynujący dokument o kobietach w świecie korridy („Ona jest matadorem” reż. Gemma Cubero i Celeste Carrasco), które na co dzień walczą nie tylko z bykami, ale także z obowiązującym w społeczeństwie hiszpańskim tradycyjnym podziałem ról pomiędzy kobietami i mężczyznami oraz film obrazujący skutki zastosowania koncepcji mikrokredytu w Andaluzji („Dosięgnąć marzeń” reż. Beatriz Pérez Martín). Na koniec zaprezentowana zostanie „Dobra nowina” Heleny Taberna, której filmy znane są z krytycznego spojrzenia zarówno na kluczowe momenty historii, jak i problemy współczesnej Hiszpanii. Filmy prezentowane w ramach przeglądu "Kobiety za kamerą" ukazują niezwykłą wrażliwość na kwestie społeczne, która cechuje hiszpańskie reżyserki oraz biegłość we władaniu językiem sztuki filmowej.

PROGRAM:

czwartek, 22 września, godz. 19.00

POKAZ FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH, 60'

KŁAMIE │ MIENTE

reż. Isabel de Ocampo, 2008, 15 min.

Doina chce zrobić swojej młodszej siostrze prezent na urodziny, ale nie jest to takie łatwe.

ZAMROŻONE DUSZE │ ALMAS CONGELADAS

reż. Juana Macías, 2006, 15 min.

Trzech mężczyzn prowadzi rozmowę z trzema niewidocznymi dla widza kobietami. Mężczyźni kłócą się, uważają, że nie nikt ich nie rozumie, trzej mężczyźni którzy mówią tylko o sobie.

UDERZAJĄC OBCASEMA GOLPE DE TACÓN

reż. Amanda Castro, 2007, 20 min.

Anita Sirgo i Constantina Pérez miały trzydzieści lat kiedy wybuchła rewolucja górnicza w Asturii (początek lat 60). A Golpe de tacón ukazuje wydarzenia które spowodowały odzew ruchu robotniczego i hiszpańskich intelektualistów przeciwko dyktaturze. W tych wydarzeniach specialny udział miały kobiety asturyjskich górników.

TURYSTYKA │ TURISMO

reż. Mercedes Sampietro, 2008, 10 min.

Niespokojne i potajemne spotkanie dwóch nieznajomych w chińskiej herbaciarni. Elegancka kobieta umówiła się z drugą, zapłaciła za jej podróż, po to żeby spotkanie mogło sie odbyć.

piątek, 23 września, godz. 19.00

ZAHIRA: TA, KTÓRA ROZKWITA │ ZAHIRA: LA QUE FLORECE

reż. Nina Rosenblum, 2004, 90 min.

Zahira Obaya nie tylko straciła oko, ale też słuch, doświadczyła wielu obrażeń twarzy 11 marca 2004, w dniu ataków terrorystycznych w Madrycie, które kosztowały życie 190 osób, tysiąć pięćset osób zostało rannych. Zahira, ma dwadzieścia jeden lat, pochodzi z Tarify, hiszpańskiego, europejskiego miasta najbliższego Afryce. Podróżówała jednym z pociągów w których islamscy terroryści zostawili trzynaście plecaków wypełnionych ładunkami wybuchowymi. Jej pociąg przejeżdżał przez ulicę Téllez, niedaleko stacji Atocha, kiedy wybuchły bomby.

sobota, 24 września, godz. 19.00

ONA JEST MATADOREMELLA ES EL MATADOR

reż. Gemma Cubero/Celeste Carrasco, 2009, 62 min.

Ona jest matadorem i opowiada historię kobiet w świecie korridy.

niedziela, 25 września, godz. 19.00

DOSIĘGNĄĆ MARZEŃ │ ALCANZANDO SUEÑOS

reż. Beatriz Pérez Martín, 2007, 57 min.

Idea mikrokredytu, systemu kredytowego stworzonego przez Muhammada Yunusa (pokojowa nagroda Nobla w 2006 roku). Poprzez doświadczenia różnych osób korzystających z programu w Andaluzji odkryjemy dalsze losy tworzonych i prowadzonych firm.

poniedziałek, 26 września, godz. 19.00

DOBRA NOWINA │ LA BUENA NUEVA

reż. Helena Taberna, 2008, 108 min.

Miguel zostaje mianowany proboszczem parafii w miasteczku o sympatiach socjalistycznych, w czasie buntu 1936 roku. Od początku wojny oddział narodowy okupuje miasteczko, szybko dochodzi do rozstrzeliwań. W swojej walce o ocalenie represjonowanych, zderza się z hierarchią kościelną i wojskową, wystawiając na próbę swoje własne życie.