Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Mieszkańcy proszą o interwencję, czyli radni interpelują

Interpelacje do Prezydenta Miasta Krakowa złożyli radni: wspólną Rafał Komarewicz i Kazimierz Chrzanowski, Małgorzata Jantos, Łukasz Wantuch oraz Łukasz Gibała. Piszą w nich m.in. o: segregacji śmieci na cmentarzach czy powołania spółdzielni energetycznej.

Fot. Zarząd Dróg Miasta Krakowa

Rafał Komarewicz, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa złożył wspólną interpelację z radnym Kazimierzem Chrzanowskim. Dotyczy ona ulicy Perkuna. - W związku z planowanym remontem ulicy Popielidów prosimy o naprawę jezdni na ulicy Perkuna (tuż obok Popielidów). W związku z realizacją inwestycji budowlanych w tym rejonie na ulicy Perkuna uległa zniszczeniu część jezdni w miejscu zaznaczonym na dołączonej do interpelacji mapce. Powstało tam spore wgłębienie, które podczas jazdy powoduje utratę przyczepności przejeżdżających samochodów. Sytuacja stwarza duże niebezpieczeństwo – piszą radni i proszą o interwencję w tej sprawie.

Radna Małgorzata Jantos interpeluje w sprawie spółdzielni energetycznych. Według wiedzy radnej założyły je Niepołomice oraz Lądek Zdrój, a do ich założenia przygotowują się kolejne gminy. – Jedną z zachęt do tworzenia takich spółdzielni jest zwolnienie energii elektrycznej, którą wytwarzają i zużywają te podmioty z akcyzy, opłat OZE, dzięki temu energia może być dużo tańsza. Mam nadzieję, że pośród urzędników znajdzie się odważny dyrektor, który opracuje powyższy temat i zacznie go testować w Krakowie – pisze radna.

Z kolei radny Łukasz Wantuch prosi o przeniesienie wszystkich środków, jakie zostały na zgłoszonych przez niego zadaniach do budżetu miasta Krakowa na rok 2022 (m.in. kamery, klimatyzatory) i przekazanie placówkom według listy dołączonej do interpelacji. - Proszę o przydzielenie środków według kolejności na liście (kolejność jest według daty zgłoszenia). Jeżeli zabraknie środków dla placówek z końca listy, proszę o dołożenie środków z innych zadań, nie są to duże kwoty, a pozwolą zamknąć zadania dotyczące klimatyzatorów, oczyszczaczy powietrza, kamer. Proszę o potwierdzenie, że kwoty zostaną przydzielone placówkom. Tę interpelację wysyłam również do wszystkich placówek, aby mogły wystąpić o zwiększenie planów finansowych – pisze radny Wantuch.

Radny Łukasz Gibała złożył interpelację w sprawie segregacji śmieci na cmentarzach. - Każdego roku po uroczystości Wszystkich Świętych kosze na krakowskich cmentarzach przepełnione są zniczami, wypalonymi wkładami, zwiędłymi kwiatami, wiązankami z tworzywa sztucznego, foliowymi opakowaniami, a także odłamkami szkła i plastiku. W tym roku również możemy spodziewać się zwiększonej ilości odpadów cmentarnych na początku listopada, zatem szczególnie ważne jest jak najszybsze zapewnienie odwiedzającym możliwości pozbywania się śmieci zgodnie z zasadami prawidłowej segregacji. Obecnie część krakowskich cmentarzy komunalnych, jak na przykład Grębałów, nadal nie jest wyposażona w kosze z podziałem na frakcje. Sprawia to, że nawet osoby sortujące na co dzień odpady po wizycie na grobach bliskich zmuszane są do korzystania z pojemników na śmieci zmieszane. (…) Proszę o jak najszybsze wyposażenie wszystkich krakowskich cmentarzy w odpowiednio oznaczone pojemniki umożliwiające wyrzucanie śmieci zgodnie z zasadami ich segregacji – pisze radny Gibała.

 

pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: MAGDALENA BARTLEWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2022-10-21
Data aktualizacji: 2022-10-21
Powrót

Zobacz także

Znajdź