Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

W ważnych sprawach, w imieniu mieszkańców

Interpelacje międzysesyjne złożyli radni: Nina Gabryś, Artur Buszek, Łukasz Wantuch, Dominik Homa, Jakub Kosek oraz Wojciech Krzysztonek.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Radny Dominik Homa złożył interpelację w sprawie otwierania drzwi w pojazdach komunikacji miejskiej. – W związku z wprowadzeniem Krakowa do żółtej strefy zagrożenia epidemiologicznego w imieniu mieszkańców wnioskuję o ponowne wprowadzenie obowiązku otwierania drzwi w pojazdach MPK przez prowadzących – pisze radny w interpelacji.  

Radny Artur Buszek złożył interpelację w sprawie upamiętnienia terenów obozów pracy przymusowej Julag I, II i III. – Prawie nie zachowały się żadne ślady tych obozów, w których więziono i przymuszono do katorżniczej pracy Polaków pochodzenia żydowskiego. Proszę o informację, czy upamiętnienie podobozów, w tym Julagów, przewidziane jest w programie powstającego Muzeum na terenie KL Plaszow – pyta radny Buszek.

- W nawiązaniu do moich wcześniejszych interpelacji ponownie zwracam się z prośbą o pilne podjęcie działań zmierzających do przyspieszenia przebudowy istniejącej nawierzchni ul. bpa Piotra Tomickiego, na odcinku od skrzyżowania z al. Jana Pawła II do istniejącego nowego odcinka ulicy Tomickiego, prowadzącego do os. Botanika. Inwestycja ta miała zostać zrealizowana przez dewelopera wiele miesięcy temu. Należy podkreślić, że aktualny stan tego odcinka ulicy zagraża nie tylko bezpieczeństwu przejazdu, ale także zdrowiu uczestników ruchu – pisze w interpelacji radny Wojciech Krzysztonek.

Radna Nina Gabryś interpeluje w sprawie ciężarówki, której przejazdy przez miasto zarejestrowane zostały jako zgromadzenie mobilne. – Samochód jest oklejony w sposób szerzący kłamstwa, nienawiść i homofobię, uderza w mieszkańców i mieszkanki Krakowa, którzy są członkami społeczności LGBT+. Będąc miastem otwartym, budującym polityki równości, musimy w sytuacjach takiego brutalnego ataku w przestrzeni publicznej reagować i zrobić wszystko, by takie ataki homofobii zatrzymać – pisze radna Nina Gabryś. Pyta, czy jest możliwość cofnięcia zgody na zgromadzenie mobilne i pyta o możliwość niewydawania kolejnej zgody.

W sprawie tej ciężarówki interpeluje również radny Łukasz Wantuch. W związku z eskortą ciężarówki przez dwa radiowozy Policji radny pyta Prezydenta, ile w ciągu 5 lat Gmina Miejska Kraków wydała środków na zakup radiowozów dla krakowskiej policji oraz czy w planach budżetowych na rok 2021 przewidywane są tego typu wydatki. Radny interpeluje też w sprawie taśm oddzielających kierowców w autobusach od pasażerów, które spowodowały utratę 4 miejsc do siedzenia w autobusach Solaris. Radny uważa, że wymiana jednej półszyby na pełną szybę spowoduje pełną ochronę kierowcy bez konieczności utraty tych miejsc.

Szesnaście interpelacji złożył radny Jakub Kosek. Dotyczą one: podtapiania i zalewania budynków na ul. Wądół; przebudowy ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej (radny pyta, na jakim etapie znajdują się prace projektowe oraz pozyskiwanie środków); utworzenia przejścia dla pieszych w ciągu ulic Ojcowska-Budrysów (od strony kapliczki przy ul. Śmiałej); zabezpieczenia dojścia do budynku przy ul. Rusznikarskiej 12B, które jest notorycznie zastawiane przez samochody; modernizacji ulicy Malinowej, która obecnie nie posiada odwodnienia; naprawy nawierzchni przynależnej do ogródka jordanowskiego przy ul. Feliksa Konecznego; wdrażania rozwiązań komunikacyjnych na ul. Gnieźnieńskiej po spotkaniu z mieszkańcami w październiku 2019 r.; budowy brakujących 300 m chodnika przy ul. Walerego Eljasza Radzikowskiego na wysokości lokalu 104 a ulicą Stanisława Fiszera; bezpieczeństwa na deptaku przy ul. Krowoderskich Zuchów w obrębie lokalu nr 18 i 24; prośby o wzmożone patrole Straży Miejskiej i Policji terenu przyszkolnego „Orlika” przy ul. Rusznikarskiej; przebudowy ul. ks. Józefa Meiera i organizacji komunikacji miejskiej w czasie prowadzenia inwestycji na Górce Narodowej; usunięcia wulgaryzmów z budynku przy ul. ks. Kazimierza Siemaszki 17; zaawansowaniu prac związanych z modernizacją al. 29 Listopada; modernizacji ulic Stelmachów i Piaskowej; organizacji ruchu drogowego przy ulicach Krowoderskich Zuchów 7 i Kluczborskiej 4; interwencji w sprawie zalegających odpadów przy śmietniku zlokalizowanym przy ul. Feliksa Konecznego 8; przekazania informacji w sprawie planów budowy chodnika wzdłuż ulicy Poznańskiej na skrzyżowaniu z ul. Władysława Łokietka oraz budowy chodnika przy ul. Zygmunta Glogera.

pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2020-08-31
Data aktualizacji: 2020-08-31
Powrót

Zobacz także

Znajdź