Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

W sprawach ważnych dla mieszkańców

Gabinety dentystyczne w przedszkolach i szkołach, perspektywy finansowe na powstanie parku przy dawnym Motelu Krak, a także obawy mieszkańców w związku z zamiarem utworzenia Muzeum KL Plaszow – to tylko niektóre z interpelacji złożone przez radnych: Jakuba Koska, Łukasza Wantucha i Bolesława Kosiora.

Fot. pixabay.com
pixabay.com

Radny Łukasz Wantuch prosi Prezydenta o podanie kwoty, jaką zapłaciła Gmina Miejska Kraków w ciągu ostatnich 10 lat z tytułu tzw. janosikowego. Wobec zmian w podatkach PIT, które niedawno wprowadził Sejm, a które powodują obniżki dochodów naszego miasta o kilkaset milionów, radny rozważa złożenie rezolucji dotyczącej zmian w funkcjonowaniu lub nawet zniesienie tej opłaty. - Jeżeli wejdzie taka zmiana, to może chociaż w części poprawi stan finansów naszego miasta – wyraża nadzieję radnych Wantuch.

Radny porusza także temat gabinetów dentystycznych w przedszkolach, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych w Krakowie. Dopytuje, w ilu placówkach są gabinety, w jakim wymiarze działają oraz o działania profilaktyczne prowadzone przez miasto w tej kwestii.

Jak przypomina w swojej interpelacji radny Łukasz Wantuch, miesiąc temu odbyło się spotkanie w sprawie wykorzystania dronów do walki ze smogiem w sezonie zimowym. Czy po wprowadzeniu zakazu palenia węglem i drewnem te latające maszyny będą jeszcze potrzebne? Radny Wantuch przekonuje, że takie loty będą potrzebne, gdyż dzięki nim można stworzyć cyfrową inwentaryzację wszystkich emiterów smogu w Krakowie. Co więcej – twierdzi radny – dzięki dronom, GPS i czujnikom PM będzie można stworzyć w pełni wiarygodną mapę kominów w Krakowie i wyłapać wszystkie piece, które nie zostały uwzględnione w papierowej inwentaryzacji.

Ostatnia interpelacja radnego Wantucha dotyczy wynagrodzeń dla pracowników żłobków samorządowych. Wg radnego są one za niskie. Dlatego proponuje podwyżki, które powinny wynosić 500 zł brutto w ciągu 2 lat, dla wszystkich pracowników. Radny sugeruje podwyżki o 100 zł brutto począwszy od 1 stycznia 2020 roku, co pół roku, do 31 grudnia 2021 r. Radny dopytuje, czy planowane są podwyżki dla pracowników żłobków samorządowych, oraz ile osób pracuje w krakowskich żłobkach, a także jakie byłyby koszty jego propozycji. Radny podaje także źródło finansowania podwyżki. Sugeruje, by osoby niepłacące podatków w Krakowie płaciły stawkę rynkową za żłobek, czyli od 600 do 1000 zł miesięcznie.

Radny Jakub Kosek prosi o określenie perspektywy zabezpieczenia środków finansowych dla powstania parku na terenie przy dawnym Motelu Krak. - Kilka lat temu w budżecie miasta były środki na jego powstanie, okazały się niewystarczające i zadanie zostało usunięte. Proszę o wytyczenie ram czasowych, gdyż pytania o rozpoczęcie prac coraz częściej trafiają do mnie od lokalnej społeczności – prosi radny w interpelacji.

Radny Kosek prosi Prezydenta o wyjaśnienia w sprawie uchybienia przy wydawaniu decyzji pozwolenia na budowę dla inwestycji przy ul. Gdyńskiej, a także o wygaszenie lub wstrzymanie decyzji pozwolenia nr 1080/6740.1/2019 wydaną przez Prezydenta Miasta Krakowa 14 czerwca 2019 r. Wg radnego decyzja została wydana przed zakończeniem terminu wnoszenia uwag.

Kolejna z interpelacji radnego Koska dotyczy montażu spowalniaczy dla rowerów i hulajnóg elektrycznych w Parku Wyspiańskiego. Radny prosi o wprowadzenie rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo pieszych, w tym dzieci, osób starszych i matek z wózkami na alejkach, którymi wchodzi się do Parku Wyspiańskiego. Szczególnie ważne jest to przy wejściu od strony kościoła św. Jadwigi, gdzie alejki wejściowe mają dwa 90-stopniowe zakręty. Rozpędzeni rowerzyści i użytkownicy hulajnóg elektrycznych wypadają z zakrętów widząc w ostatniej chwili innych użytkowników alejki, nie mając czasu na reakcję oraz mając ograniczaną widoczność, co stwarza niebezpieczeństwo i prowadzi do coraz liczniejszych kolizji jadących z pieszymi.

Radny Bolesław Kosior interpeluje w sprawie zamiaru utworzenia Muzeum KL Plaszow. Zdaniem radnego mieszkańcy okolicznych terenów obawiają się tłumu turystów oraz mniejszej dostępności terenu. Zdaniem radnego wokół planowanego muzeum narosła napięta atmosfera, którą dodatkowo pogłębiły konsultacje społeczne. Jako pokłosie zaproponowanej formy zagospodarowania i upamiętnienia obozu – powstała aktywnie działająca społeczność  „Stop odgradzaniu Krzemionek”, która liczy 750 osób. Radny pyta Prezydenta m.in. czy w Radzie Społecznej ds. utworzenia Muzeum – Miejsca Pamięci na terenie byłego KL Plaszow zasiada osoba będącą mieszkańcem okolicznych terenów. Jak zorganizowana będzie obsługa przewodnicka? Ile drzew zostanie wyciętych
z powodu budowy Muzeum i parkingu?

pokaż metkę
Autor: MK, MB
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat