Eksperymentalne Studio Tańca EST

Adres:
ul. Wietora 15, Kraków
Telefon:
Iwona Olszowska +48 (12)658-66-62
Władze:

Kierownik Artystyczny, choreograf, tancerka: Iwona Olszowska

Kierownik Artystyczny, choreograf, tancerka: Iwona Olszowska
ul. Jerzmanowskiego 12/18, 30-836 Kraków
kontakt: +4812 658-66-62


Zespół Eksperymentalne Studio Tańca EST działa od 1987 roku pod kierownictwem artystycznym Iwony Olszowskiej. Od 1999 roku pracuje dwutorowo: prowadzi działalność edukacyjną i jednocześnie kontynuuje pracę solową.

EST sięga do szeroko rozumianej techniki tańca współczesnego. Warsztat tworzy w oparciu o techniki pomocnicze: (kinezjologia, BMC, technika Labana, Bartinieff, Aleksandra, kinetic awarness). Prezentowany taniec jest wynikiem doświadczeń czerpanych z amerykańskiego warsztatu i własnego studium ruchu. Nie traktuje tańca czysto formalnie, zmierza raczej w kierunku abstrakcji i teatru.

Dużo miejsca EST poświęca poszukiwaniu mechanizmów ruchu ciała, specyficznego abecadła ruchowego, które stają się środkiem komunikacji w choreografii. Najważniejsza jest sfera wyrazowa tańca, przekazywanie emocji i treści. Dlatego dużą wagę przywiązuje do znaczenia gestu, jego transformacji oraz jakości ruchu. W zależności od podejmowanego tematu ciało staje się nośnikiem doznań psychicznych, emocje budują fakturę ruchu a gesty przekształcają całe ciało. Fascynacja ruchem wyrażającym energię wnętrza jest inspiracją do poszukiwania formy osadzonej w bliską poetyce konwencje estetyczną.

EST nawiązuje do innych dziedzin sztuki. Czerpie inspiracje z muzyki, malarstwa, literatury. Często odwołuje się do własnych doświadczeń.

Data: 2013-05-22 Pokaż metkę
Osoba publikująca: Katarzyna Dąbek
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
  • Wyślij znajomemu
  • Dodaj do ulubionych