Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Tarnów

Tarnów leży zaledwie godzinę drogi od Krakowa. Miasto, założone w XIV w., przez wieki było prywatne, należało do rodu Tarnowskich.

Czas odmierza tam najstarszy w Polsce zegar ratuszowy; warto też przespacerować się średniowiecznymi zaułkami, zwiedzić katedrę, znaną z najwyższych w Europie pomników nagrobnych. Najstarsze w Polsce Muzeum Diecezjalne zgromadziło średniowieczną sztukę sakralną. Splot wielu kultur pozostawił po sobie liczne ślady, widoczne w historii i zabytkach, ale też w kuchni: w restauracjach i winiarniach od wieków nie brakuje potraw czy wybornych win z Węgier, związanych z Tarnowem przez urodzonego tu bohatera obojga narodów, gen. Józefa Bema.

Rozbudowana baza obiektów noclegowych zachęca, by w Tarnowie zatrzymać się na dłużej i poznać atrakcje regionu: zamki w Dębnie i Nowym Wiśniczu, kopalnię soli w Bochni, malowaną wieś Zalipie, skamieniałe miasto w Ciężkowicach, Muzeum Lalek w Pilźnie, Muzeum Drogownictwa w Szczucinie. Podczas I wojny światowej w regionie toczono zacięte walki, a pozostałością po nich jest blisko dwieście cmentarzy wojskowych – zaprojektowane przez wybitnych architektów i malowniczo położone, są obiektami wartymi obejrzenia.

pokaż metkę
Data
Osoba publikująca: MARCIN DROBISZ
Podmiot publikujący: Portal główny
powrót