Odwiedź Kraków rozwiń menu
Kulinarny Kraków rozwiń
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Collegium Maius i Uniwersytet Jagielloński

ADRES: ul. Jagiellońska 15, Kraków

Uniwersytet Jagielloński, założony przez króla Kazimierza Wielkiego w roku 1364 jako Akademia Krakowska, jest najstarszą polską uczelnią i drugą w tej części Europy (po Pradze, 1348 r.). Niestety, po śmierci króla Akademia podupadła i zaprzestała działalności. Dopiero w latach 90. XIV w., pełnomocnik króla Władysława Jagiełły i królowej Jadwigi zakupił dla uczelni okazały murowany dom dziedzica Rzeszotar, Szczepana Pęcherza. Stał on w ówczesnej dzielnicy żydowskiej u zbiegu dzisiejszych ulic św. Anny i Jagiellońskiej. Był zaczątkiem Collegium Maius - pierwszej siedziby reaktywowanego w roku 1400 uniwersytetu. W ciągu następnych dziesięcioleci niezbędna stała się jego rozbudowa, bowiem ciągle rozrastającej się uczelni przybywało młodzieży i profesorów. Z pierwszego okresu rozbudowy (ok. 1440 r.) pochodzi tzw. Izba Wspólna (Stuba Communis), z charakterystycznym wykuszem na pierwszym piętrze od strony ul. Jagiellońskiej.

 

W latach 1507-1509 uniwersytet przechodził gruntowną przebudowę. Poza salami reprezentacyjnymi i biblioteką, przebudowane Collegium Maius mieściło lektoria (sale na parterze, gdzie odbywały się wykłady), górne piętra zaś przeznaczono na mieszkania profesorskie.

 

W Collegium Maius mieści się dziś Muzeum UJ. Tłumy na dziedzińcu gromadzi zegar, którego atrakcją są nie tylko wygrywane melodie, ale także pochód ruchomych figur, przedstawiających postaci związane z Uniwersytetem. Zegar uruchaminy jest codziennie o 9.00, 11.00, 13.00, 15.00 i 17.00.

 

Źródło: krakow.travel

pokaż metkę
Data
Osoba publikująca: Weronika Dulowska
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
powrót