Odwiedź Kraków rozwiń menu
Kulinarny Kraków rozwiń
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

SPACER 8: Z nieco innej strony

ADRES: Kopiec Kościuszki,

W cieplejsze dni warto poznać podmiejskie szlaki turystyczne i trasy spacerowe. Kraków jest miejscem bardzo malowniczym, a wokół miasta nie brakuje punktów widokowych, z których można podziwiać jego panoramę. Najważniejszym i najlepiej znanym jest kopiec Kościuszki – cel wielu wycieczek. Ponieważ widać stąd cały historyczny i współczesny Kraków, warto spróbować odnaleźć poznane wcześniej miejsca, oglądane tym razem z daleka i pod nietypowym kątem. Kopce są zresztą jedną z największych atrakcji turystycznych miasta. Dwa z nich – kopce Krakusa w Podgórzu i Wandy w Nowej Hucie – to tajemnicze kurhany z czasów przedchrześcijańskich, usypane przez okoliczne plemiona. Nie wiadomo, co skłoniło dawnych mieszkańców tych ziem do ogromnego wysiłku, być może są to po prostu grobowce władców, niewątpliwie jednak wykorzystywane były jako strategiczne miejsca obserwacji.

W czasach nowożytnych powstały następne kopce, usypane w hołdzie bohaterom narodowym – wspomniany kopiec Kościuszki i kopiec Józefa Piłsudskiego na Sowińcu. Szczególnie ważny dla Polaków stał się kopiec Kościuszki, zbudowany w czasach podziału terytorium Polski między trzech zaborców – symbol dążeń niepodległościowych.

Jeśli opuścimy ścisłe centrum i udamy się ulicą Piłsudskiego w kierunku głównej siedziby Muzeum Narodowego i pobliskiej Biblioteki Jagiellońskiej – dojdziemy do Błoń, kolejnej krakowskiej atrakcji. W odległości kilkuset metrów od Rynku rozpościera się ogromna płaska łąka, pełniąca funkcję terenu rekreacyjnego i miejsca zgromadzeń. Na organizowanych tu mszach papieskich z udziałem Jana Pawła II zbierało się każdorazowo ponad milion wiernych. Tu także odbywają się wszelkiego rodzaju festyny, a nawet zawody balonowe.

Błonia sąsiadują z parkiem Jordana oraz obiektami klubów sportowych Wisła i Cracovia. Dobrze z nich widać kopiec Kościuszki, skąd z kolei niedaleko już do Lasu Wolskiego – jeszcze jednego terenu rekreacyjnego o wielkich walorach krajobrazowych. Znajduje się tam także zoo, kopiec Piłsudskiego, a w pobliżu – renesansowa Willa Decjusza otoczona pięknym kameralnym parkiem. Natomiast drogą po drugiej stronie Wisły dojedziemy do Tyńca, osady z potężnym opactwem oo. Benedyktynów, gdzie odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych, w tym słynne letnie recitale organowe.

Od maja do września wszystkie wspomniane tu atrakcje można oglądać jeszcze z innej strony – z pokładu kursujących po Wiśle statków turystycznych oraz Krakowskiego Tramwaju Wodnego.

pokaż metkę
Data
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Powrót