Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Dojazd do Krakowa - Koleją

Miasto posiada dogodne, bezpośrednie połączenia kolejowe ze wszystkimi większymi miastami w Polsce.

Adres:
ul. Pawia 5a, 31-154 Kraków

Nowy Dworzec Podziemny Kraków Główny PKP zastąpił  budynek historycznego krakowskiego dworca Głównego pochodzącego z 1847 roku. Zlokalizowany w centrum miasta, dobrze skomunikowany z peronami i znajdującym się nad nim parkingiem, dworcem autobusowym i szybkim krakowskim tramwajem sprawia, że jest idealnym węzłem przesiadkowym. Wewnątrz obiektu podróżni znajdą 28 kas biletowych, 4 biletomaty, Centrum Obsługi Klienta i trzy poczekalnie, toalety (w tym dla osób niepełnosprawnych), a także specjalne pomieszczenia dla matki z dzieckiem. Dworzec został w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych (m.in. linie prowadzące z polami uwagi, obniżone okienka kasowe, windy). Poza obsługą podróżnego pomyślano również o lokalach komercyjnych, gdzie znajdziemy szeroki zakres branż i usług. Na dworcu można skorzystać z licznych kawiarni, restauracji, sklepów, punktów usługowych. Budynek nie jest tylko dworcem kolejowym, ale też przestrzenią, gdzie możemy zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne w podróży rzeczy czy zrobić zakupy. W wybranych miejscach na terenie dworca jest możliwość korzystania z bezpłatnej sieci Wi-Fi (nazwa sieci: _PKP_WIFI).

Lokalizacja:
Dworzec położony jest w całości pod powierzchnią peronów i mieści się w Śródmieściu. Do dworca można dotrzeć:
•    od strony ul. Bosackiej gdzie znajduje się dworzec autobusowy,
•    przez Galerię Karkowską,
•    z tunelu szybkiego tramwaju - przystanek Dworzec Kraków Główny,
a także idąc od strony placu Jana Nowaka Jeziorańskiego w kierunku tunelu „Magda" schodząc pochylnią zachodnią.

Dworzec posiada dogodne połączenia kolejowe ze wszystkimi większymi miastami w Polsce. Dodatkowo jest dobrą bazą wypadową dla turystów i nie tylko - chcących odwiedzić Kopalnię Soli w Wieliczce, Auschwitz czy Zakopane.

Oprócz połączeń lokalnych, Kraków posiada bezpośrednie połączenia kolejowe z Budapesztem, Lwowem, Pragą, Wiedniem.

Informacje szczegółowe o połączeniach:

1)      PKP INTERCITY s.a.

tel. 22 39 19 757

email: infokraj@intercity.pl lub infoeuropa@intercity.pl

www.intercity.pl

2)      PKP Przewozy Regionalne Sp. z o.o.

tel. 703 20 20 20

email: info@p-r.com.pl

www.przewozyregionalne.pl

Informacja dla osób z ograniczoną mobilnością:
W celu skorzystania z pomocy przez osobę o ograniczonej sprawności ruchowej na obszarze kolejowym, osoba ta powinna zgłosić ten fakt u przewoźnika minimum 48 godz. przed planowaną podróżą, wybierając jeden z poniższych sposobów:
1) zgłaszając w kasie biletowej podczas zakupu biletu,
2) telefonicznie pod całodobowym numerem infolinii 19-757,
3) drogą elektroniczną na adres: ICpomocnadlon@intercity.pl

Pracownicy ochrony dworca pomagają, w przemieszczaniu się po terenie całego dworca, osobom tego potrzebującym. Łącznie z peronami i przejściami podziemnymi. Pracownicy ochrony wspólnie z obsługą pociągu pomagają również potrzebującym podczas wejścia/wyjścia z pociągu.

Istnieje również możliwość zgłoszenia konieczności skorzystania z pomocy tylko w poruszaniu się po terenie dworca dzwoniąc odpowiednio wcześniej pod nr tel. 22 474-13-13 lub drogą elektroniczną wysyłając maila na adres: cbdk@pkp.pl  –wówczas w ciągu ok. 40-60 minut od przyjęcia zgłoszenia ochrona na danym dworcu będzie gotowa do udzielenia pomocy osobie potrzebującej.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: OSKAR CHMIELECKI
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
powrót