Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wygraj książkę z Wydawnictwa Literackiego!

Wawel przez wiele wieków był domem królów, głównym ośrodkiem politycznym i kulturalnym w Polsce. Kamil Janicki przysłuchuje się opowieściom starych murów, intrygującym historiom byłych mieszkańców, legendom i zapomnianym sekretom. W książce „Wawel” zagląda w najciemniejsze zakamarki najsłynniejszego zamku w Polsce.

Opowiadając o Francji, opowiadamy o katedrze Notre Dame, pałacu wersalskim, muzeum w Luwrze i Panteonie. Opowiadając o Polsce, opowiadamy o Wawelu. To po jego korytarzach kroczyli dawni władcy, w nim przechowuje się historyczne skarby i bezcenne dzieła sztuki, i to w jego podziemiach spoczywają najwybitniejsi przedstawiciele narodu. Autor popularnych książek historycznych, Kamil Janicki nie napisał kolejnego przewodnika, a żywą historię. Koronacje, uczty, inne uroczystości, romanse, zdrady, morderstwa i pożary. Zamek na Wawelu był świadkiem wielu burzliwych wydarzeń. Od czasów opiewanych w legendach i pierwszych zabudowań z okresu Wiślan do XX wieku. Wawel przetrwał pożar, po którym królewski dwór został przeniesiony z Krakowa do Warszawy, okres zaborów, gdy stacjonowało w nim wojsko i II wojnę światową, kiedy rezydowali w nim naziści. Z kart książki Kamila Janickiego dowiemy się ile w złocie ważył tron, kto palił ogniska w zamkowych komnatach, ile zajmowała przechadzka z komnat króla do sypialni królowej, kim był „nazistowski król Polski” i jak działały zamkowe ścieki.

Pod piórem Kamila Janickiego zimne mury Wawelu ożywają, by wyjawić czytelnikom swe liczne sekrety.

KONKURS

Mamy dla was kilka egzemplarzy książki „Wawel” Kamila Janickiego, wydanej przez Wydawnictwo Literackie. Co zrobić, by wygrać tę książkę? Odpowiedzcie na pytanie: Wawel, Ogrodzieniec, zamek Książ, zamek w Pieskowej Skale i w Malborku. Na terenie Polski znajduje się wiele pięknych zamków i pałaców. Który z nich lubicie najbardziej? Opowiedzcie nam o nim. Odpowiedź podeślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 16 grudnia, do godz. 15.00. W tytule maila napiszcie: WYDAWNICTWO LITERACKIE. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie.

 

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marta Műller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-12-14
Data aktualizacji: 2022-12-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź