Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Wakacyjny przewodnik weekendowy [KONKURS]

Teatr Ludowy wraca z wakacji, Nowe Horyzonty zagoszczą w Agrafce, a w Fortach Kleparz zaśpiewa Ania Dąbrowska. Ten weekend będzie pełen wrażeń kulturalnych! Więcej o nich w naszym wakacyjnym przewodniku.

Fot. mat.prasowe
mat.prasowe

Na początek Letnie Tanie Kinobranie w Kinie pod Baranami! Tym razem motywem przewodnim pokazywanych podczas przeglądu  filmów będzie D jak droga. Pokonywanie drogi wiąże się z wysiłkiem fizycznym – doskonale zdają sobie z tego sprawę bohaterowie dokumentów przedstawiających losy walczącej z falami i szowinizmem załogi żeglarek (“Maiden”); polskich himalaistów chcących dokonać niemożliwego (“Ostatnia góra”) oraz ryzykującego życie wspinacza (“Free Solo”). Upływ czasu ciekawie ujmuje “Boyhood” Richarda Linklatera. Choć same zdjęcia do filmu trwały tylko 39 dni, projekt realizowany był łącznie przez 11 lat. Z kolei Nadine Labaki, reżyserka “Kafarnaum”, przekonuje, że nie każdy wyrusza w drogę z własnej, nieprzymuszonej woli. W centrum jej filmowej opowieści znajduje się dwunastoletni Zejn, mieszkaniec bejruckich slumsów, który tuła się po ulicach bezlitosnego miasta desperacko walcząc o przetrwanie. Sprawdźcie repertuar na stronie kina!

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenia na seans filmu “Kafarnaum” w Kinie pod Baranami w czwartek, 6 sierpnia o godz. 13:30. Jeśli chcecie je zdobyć, odpowiedzcie na pytanie: Jak nazywał się debiutancki film Nadine Labaki jako reżyserki? Odpowiedzi wysyłajcie na adres konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 31 lipca do godz. 14 w tytule maila wpisując LETNIE KINOBRANIE. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.

Kolejny weekend na Fortach! Tym razem już od czwartku koncertowo będziemy bujać się do pozytywnych rytmów. Bo w czwartek na Fortach wystąpi Grubson. Piątek z kolei będzie należał do miłośników głosu Igora Herbuta, bo na scenie wystąpi zespół Lemon. Weekendowe występy zwieńczy w niedzielę koncert Ani Dąbrowskiej, która wykona mieszankę swoich największych przebojów. Wszystkie koncerty rozpoczną się o godz. 19.

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenie na czwartkowy koncert Grubsona oraz sobotni występ grupy Lemon w Fortach Kleparz. Jeśli chcecie je zdobyć, odpowiedzcie na pytanie: Jak nazywa się debiutancka solowa płyta Igora Herbuta z zespołu Lemon? Odpowiedzi wysyłajcie na adres konkurs.mk@um.krakow.pl do czwartku, 30 lipca do godz. 14 w tytule maila wpisując LATO NA FORTACH plus nazwę wykonawcy, którego chcecie zobaczyć na żywo. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.

Teraz propozycja dla najmłodszych. Teatr Groteska w najbliższy weekend na swoich deskach pokaże “Calineczkę”, czyli wersję uwielbianej przez dzieci (i nie tylko) baśni Hansa Christiana Andersena. Niezwykła uroda oraz dobre serce Calineczki zjednują jej wielu przyjaciół, ale też nieraz wystawiają ją na niebezpieczeństwo – czynione dobro powraca jednak zwielokrotnione. Ta popularna historia elfa, który szukając miłości przeżywa wiele przygód, została przedstawiona przy pomocy pomysłowych technik lalkowych. Kostiumy bohaterów przeniosą widzów w bajkowy świat, a rytmiczne piosenki opowiedzą pouczające i zabawne historie. Spektakl w niedzielę o godz. 11 na scenie Groteski.

KONKURS

Możecie zdobyć podwójne zaproszenia na spektakl “Calineczka” w Teatrze Groteska w najbliższą niedzielę. Jeśli chcecie je zdobyć, odpowiedzcie na pytanie: Dlaczego chcesz iść na ten spektakl i kogo zabierzesz ze sobą? Odpowiedzi wysyłajcie na adres konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 31 lipca do godz. 12 w tytule maila wpisując CALINECZKA W GROTESCE. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.

Teatr Ludowy wznawia spektakle i już w ten weekend będziecie mogli zobaczyć “Gdy przyjdzie sen” w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej. Tragikomedia ludzkich zachowań, kryminał i tragedia miłosna w jednym. Wiejska wspólnota jest jak małe laboratorium, w którym można obserwować najbardziej pierwotne ludzkie instynkty jak pod mikroskopem. Tutaj nic się nie ukryje, wszyscy wszystkich znają, wszyscy wszystko o  sobie wiedzą. „Gdy przyjdzie sen…” to opowieść o takiej miłości, która zdradziła kochanków. Która rozpaliła w nich marzenia-zmyślenia, które w miejscu, gdzie żyli nie mogły się spełnić. Zapraszamy na Scenę pod Ratuszem w sobotę i niedzielę o godz. 19.

Od piątku do niedzieli zapraszamy do Kina Agrafka na Tournée Nowych Horyzontów. W programie Tournée znajdą się pokazy specjalne trzech wyjątkowych, festiwalowych tytułów, które nie miały jeszcze swoich premier kinowych w Polsce. “Ema” to improwizowany film Pablo Larraína, który zaczyna się od kontrowersyjnej decyzji tytułowej bohaterki (magnetyczna Mariana Di Girolamo) i jej męża Gastona (Gael Garcia Bernal), by oddać adoptowanego syna. Z kolei “Liberte” to film opowiadający o utopii seksualnego wyzwolenia, gdy różnice między ludźmi znikają: nie ma kobiet i mężczyzn, sług i panów, pięknych i brzydkich. O doskonałej, dziwnej, mrocznej utopii, braterstwie ciał. Na koniec “Przynęta” - oldskulowy, zrealizowany kamerą 16 mm debiut Jenkina to wielkie odkrycie ostatniego Berlinale. Opowiada o gentryfikacji, kapitalizmie, turystycznym tsunami i klasowych konfliktach.

Kino Letnie w MOCAK-u w najbliższy piątek zaprasza na seans filmu „Frankofonia”. Film rozważa kwestię postrzegania kultury – a tym samym siebie – przez społeczeństwo francuskie i okupujących Francję podczas II wojny światowej nazistów. Łącząc sceny rekonstrukcyjne z nagraniami archiwalnymi, reżyser konstruuje narrację wokół Muzeum w Luwrze i skupia się na relacji Jacques’a Jaujarda, dyrektora Francuskich Muzeów Narodowych, i hrabiego Wolffa Metternicha, przysłanego z Niemiec do nadzorowania francuskich kolekcji dzieł sztuki. Początek o godz. 21.

ArtSfera to nowa krakowska przestrzeń kultury! Muzeum Narodowe zaprasza na teren ogrodu dawnego hotelu Cracovia. W najbliższy piątek o godz. 20 wystąpi tam Lidia Jazgar z zespołem Galicja. Ta krakowska grupa muzyczna urzeka słuchaczy swoim brzmieniem. Ich ballady zwykle brzmią świetnie w krakowskich piwnicach i ogródkach, nie inaczej będzie w Artsferze!

W Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w najbliższą niedzielę wystąpi Urszula Dudziak. Zdaniem krytyków muzycznych jest czołową postacią polskiej wokalistyki jazzowej. Nagrała ponad 50 albumów i występowała lub nagrywała wspólnie z takimi muzykami, jak: Krzysztof Komeda, Adam Makowicz, Michał Urbaniak, Bobby McFerrin, Herbie Hancock czy Sting. Koncertowała niemalże we wszystkich krajach Europy, Azji i obu Ameryk, w tym w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall oraz podczas Newport Jazz Festival. Tym razem zagości w Krakowie! Początek koncertu o godz. 20. A to wszystko w ramach Summer Jazz Festival Krakow.

Na plenerowe koncerty zaprasza Dworek Białoprądnicki. W ich ogrodach wystąpi w piątek o godz. 20 trójka artystów pochodzących z Jemenu, Syrii i Polski. Będą to: Rasm Almashan, Wassim Ibrahim i Ghostman. Rasm Almashan to wokalistka polsko-jemeńskiego pochodzenia, autorka tekstów, kompozytorka o intrygującej, ciemnej barwie głosu, wierna orientalnym i afrykańskim inspiracjom. W utworach Rasm słychać wpływy ethno, czerpie ona z orientalnych, arabskich i afrykańskich inspiracji. Z kolei w niedzielę o godz. 19 czeka nas wspólny występ artystów z Senegalu: Ablaye Badji i Amadou Fola oraz ich polskich gości. Dodatkowo, podczas tego wydarzenia Amadou Fola poprowadzi warsztaty tańca afrykańskiego.

Na koniec nowohucki Bulwar(t) Sztuki! W piątek o godz. 20 w Ogrodzie Teatru Łaźnia Nowa odbędzie się spotkanie z Jackiem Hugo-Baderem, dziennikarzem i reportażystą, autorem m.in. “Dzienników kołymskich”. W niedzielę w kinie plenerowym zobaczymy film “Mój piękny syn” opowiadający o trudnej relacji ojca z synem uzależnionym od narkotyków. W głównych rolach Steve Carell i Timothée Chalamet. Seans rozpocznie się o godz. 20:30. Łaźnia zaprasza także w sobotę i niedzielę o godz. 19 na spektakl “Ginczanka. Przepis na prostotę życia” opowiadający o tytułowej poetce.

pokaż metkę
Autor: NATALIA BUJAK
Osoba publikująca: Natalia Bujak
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat